Denizli'nin tanıtımı için arşiv oluşturuluyor

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Denizli Ticaret Odası'nın (DTO) 80. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen ilçe gezilerinin dördüncüsü Buldan'da yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gerçekleştirilen gezilerde insanları demoralize olmuş vaziyette gördüklerini ifade eden Yüksel, "Uzun ve kısa vadede ticari hayatın olumsuzluklarını yaşayarak geliyoruz. Bu nedenle karamsarlaşmış bir durumdayız. Aslında elimizin altında bulunan, üstünde oturduğumuz değerlerin farkında değiliz. Üzeri küllenmiş bu değerlerimizin üstünü hep beraber eşeleyip ortaya çıkaralım istiyoruz. Bu konuda bilhassa köy muhtarlarımızın çok hassas davranmasını diliyoruz. En ücra noktamızda dahi, tarihi, kültürel, turistik, ekonomik, sosyal ne varsa, bunların ortaya çıkartılıp ekonomik yaşamımıza katılmasını arzu ediyoruz. Bunun ilçelerimiz arasında tatlı bir yarış halinde geçmesi de bizim en büyük dileğimiz." diye konuştu.

Buldan Belediye Başkanı Temel Başbuğ ise Denizli Ticaret Odası'nın oldukça güzel bir çalışma başlatmış olduğunu söyledi. Başbuğ, "İnsanımız duyarlılık gösterir, iyi dokümanlar toplanırsa, iktidarlara her türlü konuda önderlik yapacak, veri tabanı oluşturacak eserler ortaya çıkar. Bu çalışmanın, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlar dışında, Türk siyasi hayatına da katkıları olacağına inanıyorum." dedi.

Buldan Kaymakamı Bilal Çelik de yaptığı konuşmada, tanıtımın önemini vurguladı. Çelik, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Kendi içinizde ne kadar güzel şeyler üretirseniz üretin, bunu tanıtamadığınız, dış dünyaya gösteremediğiniz sürece bir değeri yoktur. Bu anlamda Denizli, Pamukkalesi dışında çok fazla tanıtılabilmiş bir İl değil. Ama bizim Tripolis diye bir ören yerimiz var ki, Denizli'deki 3 antik kentten birisidir ve üstü örtülü, gizli bir hazinedir. Bizim Buldan olarak tanıtabileceğimiz, satabileceğimiz çok fazla şeyimiz var. Örneğin, aslen Buldanlı olan Merkez Efendi'nin ailesinin mezarlarının da hala Buldan'ın Sarımahmutlu Köyündedir. İlçemiz, bunun gibi daha nice değerleri barındırmaktadır."

Buldan Ticaret Odası Başkanı Halil Baştürkmen de, bir konuşma yaparak, DTO'nun başlattığı çalışmaya verdikleri önemi vurguladı. Odaların, özellikle son dönemlerde, sürekli proje üreten kurumlar haline geldiğini söyleyen Baştürkmen, Buldan Ticaret Odası olarak kendilerinin de gerek Pamukkale Üniversitesiyle gerekse ilgili kamu kurumlarıyla işbirliği içinde ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Buldan'ın Denizli'nin önemli ilçelerinden biri olduğunu vurgulayan Baştürkmen, "Çünkü Buldan, dokumacılık başta olmak üzere, kültürel ve tarihi birçok konuda büyük bir potansiyele sahiptir. Buldan, kent kültürü gelişmiş çok eski bir ilçedir. O nedenle de biz hazırlanacak olan bu çalışmanın içerisinde ciddi biçimde yer almalıyız." diye konuştu.

DTO bünyesinde kurulan Buldan İlçe Komitesi, Oda Başkan Mehmet Yüksel, Oda Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi ve Komite Başkanı Uğur Erdoğan, meclis üyeleri Hüseyin Memişoğlu ve Kasım Karakaş ile Genel Sekreter Ali Rıza Tekin'den oluşuyor. Toplantıda, Buldan Kaymakamı Bilal Çelik, Belediye Başkanı Temel Başbuğ, belde belediye başkanları, muhtarlar ile vatandaşlar da hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious