Denizli'nin tüm okullarını TOKİ yapacak

Denizli'nin tüm okullarını TOKİ yapacak  .16158
  • Giriş : 05.03.2008 / 15:32:00

Türkiye'de ilk defa bir ilin bütün okul ihtiyacını Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bir yılda tamamlayarak Denizli Valiliği'ne teslim edecek. TOKİ, yaklaşık 60 milyon YTL'ye mal olacak 440 derslik ve altı pansiyonu valiliğin gösterdiği yerlere yaptık

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Canpolat, eğitimde çağ atlatacak projeler başlattıklarını belirterek, "Okul öncesi eğitim, ortaöğretim ve mesleki eğitimde geliştirdiğimiz projeler var. Bunlar beş yılda uygulanacak şekildedir. Önceliğimiz, Okul Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırma ve Geliştirme projesidir. Her köye, mahalleye ve beldeye anaokulu yapmayı hedefliyoruz." dedi.

Projeyi, "Benim de bir anaokulum olsun" ifadesiyle sloganlaştırdıklarını söyleyen Canpolat, "Okul öncesi eğitimi de yüzde 100'e çıkarabilmek için kırsal kesimlerdeki âtıl binaları tespit edip anaokulu veya anasınıfı haline dönüştüreceğiz. Hedefimiz, il genelinde 24 olan anaokulu sayısını 54'e, 300 olan anasınıfı sayısını da 499'a çıkarmaktır." şeklinde konuştu.

Denizli'de bütün düz liseleri kapatıp Anadolu veya meslek lisesine dönüştürceklerini de kaydeden Canpolat, "Ortaöğretimle ilgili önemli bir açılım olarak lise kampüslerini ortaya koyuyoruz. Meslek lisesi oranını yüzde 75'e çıkarmayı hedefliyoruz. Meslek lisesi olmayanları ise Anadolu lisesine dönüştüreceğiz. Bunun için ilk etapta belirlediğimiz Denizli ve Cumhuriyet liselerinin Anadolu lisesine dönüştürüldüğüne dair onay Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi." dedi.

Okul ihtiyaçlarını karşılamak için TOKİ ile işbirliğine gideceklerini vurgulayan Canpolat, "TOKİ başkanımızla görüşmelerimizde mutabakata vardık. İhtiyacımız olan 52 derslik anaokulu, 168 derslik ilköğretim okulu, 220 derslik lise ve 6 pansiyonu TOKİ'ye yaptırmak istiyoruz. Protokol tasdik edilirse bizim 10 yılda yapabileceğimiz okullar bir yılda bitirilip teslim edilecek." diye konuştu.

Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yüceliş de valiliğin projesinin eğitim komisyonunda görüşüldüğünü bildirdi. Yüceliş, "En büyük sıkıntımız olan eğitim altyapısını bu şekilde çözmeyi hedefliyoruz. Bundan sonra bir hayırsever okul yaptırmak istediğinde, TOKİ'nin yaptırdığı okulun parasını ödeyerek ismini verebilecek." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious