Denktaş, AB'ye Erzurum'dan sordu

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Atatürk ilkelerinin Avrupa Birliği'ne (AB) battığını savunarak, "Acaba Atatürk ilkelerinin hangisi nerelerine batıyor" sorusunu yöneltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yoğun ilginin gösterildiği konferansta gençlere seslenen Denktaş, onlardan Atatürk ilkelerini okuyup düşünmelerini istedi. Denktaş, "Sevgili gençler Atatürk ilkelerini okuyun ve düşünün. Yoksa Cumhuriyet'i kaybedersiniz. Çünkü AB, 'Atatürk ilkeleri bizim normlarımıza ve yasalarımıza uymaz' diyor. Acaba Atatürk ilkelerinin hangisi nerelerine batıyor da bunu söylüyorlar. 'Yurtta barış dünyada barış.' diyen Atatürk, büyük bir savaşın ardından denize döktüğü düşmana el uzatan Atatürk, Cumhuriyet'i kurduktan sonra komşularıyla barış anlaşması imzalayan Atatürk; acaba nesi AB denilen ve yakın gelecekte ne olacağı meçhul olan AB normlarına uymuyor." sorusunu yöneltti

Bazı öğrencilerin sıcaktan bayıldığı konferasta, 'Şimdi gazeteler 'Denktaş bayıltana kadar konuştu.' diye başlık atar.' diyerek espiri yapan KKTC eski Cumhurbaşkanı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "AB'ye neyin battığını ben size söyleyim. Atatürk verdiği mücadele ile Türk milletini bir hamurda yoğurmuştur. Kökeni nedir demeksizin bu Cumhuriyet'te yaşayan insanlara 'Türktür.' demiştir. Atatürk üniter bir devlet kurmuştur. AB'ye batan budur." ifadelerini kullandı. AB'nin Sevr antlaşmasını unutamadığına dikkat çeken Rauf Denktaş, "AB Sevri unutamamıştır. Lozan Antlaşmasını'da affetmemiştir. Çünkü Atatürk emperyalistle mücadele etmiş, vuruşmuştur. Bugün AB'nin içinde de o zaferlerin hıncını almak için uğraşanlar var. AB denince medeniyet eşitlik akla geliyor. Ancak emperyalizmin de devam ettiği unutulmamalıdır." ifadesini kullandı.


TÜRK'E DÜŞMANLIK HAKKA DÜŞMANLIKTIR


Ermeniler'in hata yaptığını kaydeden Denktaş, "Yalan üzerini dostluk olmaz. Ermeniler büyük hata yapıyor. Bir zamanlar Türk'ü yok etmek için yazılanlara inanmaya çalışıyorlar. Kendi yaptıkları unutulmuş değil. Türkiye 'Bizim arşivlerimiz açık. Birlikte araştıralım.' diyerek en doğrusunu yapmıştır. Gerçekler üzerine dostluk kuralım. Yalan üzereni dostluk olmaz. " dedi.

Türk'e düşmanılık yapanların şimdiye kadar başarılı olamadığını aktaran Rauf Denktaş, Türk'e düşmanlık yapanların Hak'ka ve adalete düşman olduklarını söyledi. Denktaş, "Türk'e düşmanlık yapanlar şimdiye kadar başarılı olamamıştır. İşte İstiklal Savaşı, işte Kıbrıs davası. Türk'e düşmanlık Hak'ka ve adalete düşmanlık anlamına gelir. Çünkü bu millet Hak'dan yanadır. Yücedir. Türk'e haksızlık yapanları Allah affetmez. İnşallah afeftmeyecek." biçiminde kunuştu.

YUMUŞAK BİR TÜRK HÜKÜMETİ VAR

Yumuşak bir Türk hükümetini olduğunu aktaran Rauf Denktaş, "AB ülkelerini çinde Ermeni meselesini soykırım olarak meclisten geçirmeye çalışanlar var. Görüyorlar ki Türkiye'de şu an yumuşak bir Türk hükümeti var. Bir çok şeye 'olur' diyor. Annan planına da olur. Ona olur, buna olur. Türkiye Kıbrıs'ı verse. Her istediklerini de yapsa. Yine onlar 'Ermeni soykırımı da kabul edin' diyecek. Onu öne sürecekler. AB bizi kandırıyor. AB vaad etti hiçbir şeyi şimdiye kadar yapmamıştır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious