Denktaş, Erdoğan'a destek verdi

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ın Kopenhag kriterlerine girmediğini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denktaş, bu konuda diretmeye devam edilmesini ve sözde kalmamasını isteyerek, haksızlığı forumlarda AB'nin karşısına çıkarma konumuna girilmesi gerektiğini anlattı.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) tarafından Kültürpark Tenis Kulübü'nde düzenlenen "AB Yolculuğunda Kıbrıs" konulu toplantıda konuşan Rauf Denktaş, Türkiye'nin Annan Planı'nı kabul ederek AB üyelik süreciyle Kıbrıs meselesini birleştirdiğini belirtti. "Avrolar yağacak, ambargo kalkacak" diyen AB'nin ek protokolü kabul ettirdiğini söyleyen Denktaş, gelinen noktada, "Türkiye'nin üye olmadığı bir yere Kıbrıs giremez." şeklindeki Türkiye'nin en büyük hakkını AB'nin gaspettiğini söyledi. Denktaş, Türkiye'nin AB üyelik sürecine ara verilmesi konusunda cesur hareket etmesi gerektiğini belirterek, ''Türkiye, raporlardan korkuyorsa, korkan adamın üzerine gelirler'' dedi.

Türkiye'nin, Kıbrıs'ın AB yolunda olmadığı, AB'ye üye olan tarafın adanın güneyindeki yönetim olduğu teziyle yürümesi ve bu yolla AB'nin KKTC'yi muhatap almaya zorlanması gerektiğini savunan Denktaş, şöyle konuştu: ''Başka türlü Kıbrıs olarak mahkumuz. Niçin mahkumuz, çünkü Annan Planı'na kadar siyaset gayet netti, açıktı. Sayın Ecevit, AB 'Kıbrıs'ı alıyorum' der demez, 'Bunu yaparsınız KKTC ile entegrasyona giderim' dedi. Bu kararlılık karşısında AB'den kendisine, 'İki mesele ayrıdır, sizin üyeliğinizle ilgisi yoktur' garantisi geldi. Yeni Hükümet, Annan Planı'nı kabul ettiği an iki şey yine birleşmiştir. Türkiye, Kıbrıs'tan vazgeçmediyse bu planı nasıl kabul edebildi diye biz kendi kendimizi yedik.''

Başbakan Erdoğan'ın, Annan Planı'nın kabulü sonrası yaptığı açıklamalarda planın sakıncalarına rağmen kabul edildiğini ancak AB'nin sözlerinde durmadığını açıkladığını belirten Denktaş, bunun mazeret olmadığını, planın kabulüyle Türkiye'nin temel bir hakkının tecavüze uğradığını iddia etti. Türkiye'nin, başlamış olan sürecin biraz ertelenmesinden ürkmemesi gerektiğini ifade eden Denktaş, şöyle devam etti: ''AB, Türkiye'den vazgeçemez ama Türkiye'yi tam üye yapmayacağını açıklamıştır. 'Size serbest dolaşım hürriyetini 15-20 yıl tanıyamam' demiş, ucu açık yol göstermiştir. Bu da yetmemiş, bütün engelleri aşıp geldiğiniz takdirde, 'Hazmedip edemeyeceğinize bakacağız' demiştir. Hayal âleminde yürümenin manası yok. İş adamları, AB'nin getireceklerini hesaplıyor. Haklısınız ama AB neler götürerek size bunları getirecek meselesini düşünmek mecburiyetindeyiz.''

İngiltere'nin müracaatında iki kez kesintiye uğradığını ancak bunun her şeyin bittiği anlamına gelmediğini belirten Rauf Denktaş, ''Bu, kapılar arkasından pazarlığın devamıdır. Bazı yanlışların düzeltilmesidir. Bundan yılmamamız lazım. Neyi kesecekler. Bazı chapter'ları erteleyeceklermiş. Ertelesinler efendim. Her şeye evet demenin anlamı yok.'' şeklinde konuştu. Türkiye'nin kendi limanlarını açsa bile Kuzey Kıbrıs'taki liman ve gümrükleri koruması gerektiğini kaydeden Denktaş, İngiltere'nin desteği olmasa Kıbrıs'ın AB'ye üye olamayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious