Denktaş: 'AB, Türkiye'yi istemiyor'

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş AKP hükümetine seslenerek; "Türkiye'nin AB üyeliğine KKTC'nin engel olup olmadığını hükümet açıklasın" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atatürkçü Düşünce Derneği Trabzon Şubesi tarafından düzenlenen 'Kıbrıs'ta Neler Oluyor' konulu konferans Trabzon'da yapıldı. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa, CHP Trabzon Milletvekili Şevket Arz, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs'ın geleceğinin parlak olmadığını belirterek Kıbrıs'ın tek destekçisi olan Türkiye'nin önceki yıllarda olduğu gibi Kıbrıs'a yönelik net bir politika uygulaması gerektiğini belirtti.

AB'nin Türkiye'yi hazmetmeye hazır olmadığını ve Türkiye'yi oyalamaya devam ettiğini ifade eden Denktaş, "AB Türkiye'nin avantajlarını kullanmak istiyor ama üye olmasını istemiyor. Türkiye AB standartlarına kendi çalışmalarıyla ulaşabilir. Bunun için de AB'ye ihtiyacı yoktur." diye konuştu.

Kıbrıs'ın tek güvencesinin yıllardan beri olduğu gibi Türkiye'deki kamuoyudur diyen Genel Başkan Denktaş, "Türkiye'nin AB üyeliğinde Kıbrıs engel mi? Bunu hükümetin biran önce açıklaması gerekiyor. Türkiye'nin tek güvencisi yıllarıdır Türkiye'nin kamuoyu olmuştur." şeklinde konuştu.

Kıbrıs'ta çözümün çok zor olduğunu ve Rumlarla çözüm yolu aramayı bırakıp KKTC'nin kendi yoluna bakması gerektiğini dile getiren Denktaş şöyle konuştu: "Kıbrıs'ı iki ayrı devlet olarak AB kabul edecekse AB'ye girilsin. Bunun aksi olacaksa KKTC AB'ye komşu ülke olarak kalsın. Ekonomimizi güçlendirmek için 75 milyonluk Türkiye pazarı bize yeter."

AB'nin, 8 Kasımda açıklayacak olduğu Türkiye İlerleme Raporu'ndan sonra nasıl bir politika izleyeceğinin belli olmadığını kaydeden Denktaş konuşmasını şöyle tamamladı: "AB Kasım ayından sonra ne yapacağı belli değil. Kapalı kapılar ardında Kıbrıs'a yönelik bir çok şeyler söyleniyor. Önümüzdeki yıllarda Kıbrıs'la ilgili bir çok nutuklar söyleyecekler. Kıbrıs halkı ile Türkiye'de yaşayan halkın araları soğutulmaya çalışılıyor. Bir gün bunu başarırsalar Kıbrıs o zaman kaybedilmiş demektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious