Denktaş: AİHM, KKTC'yi tanımıyor

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), KKTC diye bir ülkeyi tanımıyor. Kıbrıs Türk idaresini, Türkiye'nin alt kuruluşu olarak tanımlıyor." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rauf Denktaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) düzenlediği 3. Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi'ne katılmak üzere Çanakkale'ye geldi. Denktaş, ilk olarak Vali Orhan Kırlı'yı makamında ziyaret etti. Valilik girişinde Çanakkale Savaşları sırasında çekilmiş fotoğrafların asıldığı panoyu gören Denktaş, görüşme öncesi uzun uzun fotoğrafları inceledi. Daha sonra toplantı odasında yapılan görüşmede Vali Kırlı, sinevizyon eşliğinde Denktaş'a şehir hakkında kısa bir brifing verdi.

Görüşme sonrası gazetecilerin, KKTC hükümetinin kurduğu bir mahkemenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından tanınması konusundaki sorularını cevaplandıran Rauf Denktaş, kararın Türk milletine ve KKTC halkına, KKTC'nin bir alt örgütünün tanındığı şeklinde yanlış takdim edildiğini söyledi. Böyle takdimlere ihtiyaçları olmadığını ve gerçekleri söylemek gerektiğini belirten Denktaş, "AİHM, KKTC diye bir ülkeyi tanımıyor. Kıbrıs Türk idaresini, Türkiye'nin alt kuruluşu olarak tanımlıyor. Verdiği bu kararla Türkiye'nin bir alt kuruluşunu kabul ettiğini açıklamış oluyor. Bunlar oluyor ve iyi gidiyoruz diye kimse sevinmesin. Böyle bir komisyonun kurulması ve topyekûn halledilmesi gereken toprak meselesini peyderpey Rumlara nasıl iade edeceğiz, tazminatlarını nasıl vereceğiz diye işlem yapılması lehimize değildir. Bu başlatıldığına göre şimdi güneyde bırakılan topraklarımız, öldürülen insanlarımız, yıkılıp yakılmış 103 köyümüz için bizim de harekete geçmemiz, davalar açmamız, aynı insan hakları mahkemesinin önüne bunları götürmemiz lazımdır ki haksızlıklar sona ersin. Yoksa AB böyle istiyor diye, AİHM yap dedi diye tek yanlı girişimlere devam edersek müdafaa edecek hiçbir şey kalmayacak. Rumlara topraklarını iade etmek ne demek? Rum bize toprak mı iade ediyor? Yoksa, 'Geliniz, eviniz hazırdır, oturunuz' mu diyor? Yoksa işgal ettiği mal ve mülk için tazminat mı veriyor? Neden tek yanlı ve mütemadiyen Rumları memnun edecek işlemler yapıyoruz?" diye konuştu.

Türk tarafının liman teklifine olumsuz cevap veren Rum tarafının taktik savaşı içinde olduğunu söyleyen Denktaş, "Limanların açılması, KKTC tanınmadan ve bu kırmızı çizgi olarak AB'ye duyurulmadan adım adım, sayfa sayfa bir şeyler teslim etmek anlamına gelir. Nerede durulacağı belli değildir. Rum tarafı güzel bir taktik uygulamaktadır. Böyle pazarlık olmaz." diye konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı makamında ziyaret etmek için valilikten çıkan Denktaş, arabasına binerken yolun karşı tarafında bulunan Truva Atı'nı gördü ve araca binmekten vazgeçti. Morabbin Parkı'nda sergilenen, Troy filminde kullanılan tahta atın yanına giden Denktaş, cebinden çıkardığı fotoğraf makinesiyle atın fotoğraflarını çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious