Denktaş: Cumhuru halkın seçmesi en uygunu

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Denktaş, cumhurbaşkanını halkın seçmesinin en uygun yöntem olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İZMİR’in Narlıdere İlçesi’nde düzenlenen ‘Kıbrıs’ta Son Durum’ konulu panele katılmak için İzmir’e gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, cumhurbaşkanını halkın seçmesinin en uygun yöntem olduğunu söyledi.
Narlıdare Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak ‘Kıbrıs’ta Son Durum’ konulu panele katılmak üzere İzmir’e gelen Rauf Denktaş, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve bir grup emekli subay, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. İzmir Valisi Kıraç ile Adana’da tanıştığını söyleyen Denktaş, İzmir'deki yeni görevinde başarılar dileyerek, “Emekli subayların da bana eşlik etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Gittiğim her yerde bir yandan mülki amirlerin bir yandan da askerlerin ‘Vatanım, toprağım’ diyerek hizmet ettiklerini görmekten dolayı gururluyum'' diye konuştu.
Gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sorularını yanıtlayan Denktaş, “Cumhurbaşkanını halkın seçmesi en uygunudur. Böyle bir ihtimal doğdu. Böyle bir niyet olduğunu gördüm, inşallah öyle olur'' dedi. Denktaş, Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Abdullah Gül’ün seçilmesi durumunda eşinin türbanlı olmasını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya ise “İhtimaller üzerinde durmayalım. Halk neyi seçerse bizim için söyleyecek söz kalmaz. Boynumuz kıldan incedir'' cevabını verdi.

TOLON MEDYAYA ŞAKA YOLLU ÇATTI
Ziyaret sırasında Vali Kıraç, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un, İzmir’e geliş nedenlerini söyledi. Bu sırada Denktaş, Vali Kıraç’ın sözünü keserek, “Bunlar pek yazamaz. Buradakiler asker, nefer, biçareler bunlar. Yazar, kaydeder, gönderir, ancak editörler ‘Hadi canım sende’ diyerek atarlar'' diye konuştu. Denktaş’ın lafının arasına giren Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise “Virajlardan sayın cumhurbaşkanım. Ben kendileriyle çok uzun süreler birlikte olma şansı buldum, dağlarda, köylerde sohbetler ettik. Bir gün onlara dedim ki. Bu virajlar yüzünden oluyor. Onlar mutfakta emek veriyorlar orda, orası dediğim yer merkezleri, virajlar yüzünden oluşan merkez kaç kuvveti yüzünden buradan giden bilgiler savruluyor ve merkeze gitmiyor'' dedi.
Denktaş, Tolon ve emekli subaylar, ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu da ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious