Denktaş: Ecevit bir can adamıydı

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Türk Medeniyetlerinde Sözlü Kültür Geleneği Türk Dünyasında Maniler Sempozyumu'na katılan KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bülent Ecevit'in ölümünü değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bülent Ecevit'i 'Bir can adamıydı' diye tanımlayan Denktaş, "Kendisini hiç unutmayacağız. Unutulmaz bir lider, büyük bir Başbakan, bir devlet adamı, barış için her fedakârlığı yapmış olan ama Türkiye'nin başını hiçbir kuvvet önünde eğmeyeceğini dünyaya duyurmuş olan büyük bir lideri kaybettik." dedi.

Ecevit'in Kıbrıs halkı ve Türkiye için önemli bir şahsiyet olduğunu belirten Denktaş, "O, Türkiye'nin her baskıya boyun eğmeyeceğine, hakkını aramak için kararlılıkla hareket edeceğine dünyayı inandırmıştır. Kıbrıs Barış Harekâtı'nı barış için yapmıştır. İngiliz üslerinden çıkarma yapılmış olsaydı belki de bu kadar kan akmayacaktı. Şimdi Kıbrıs meselesi kansız halledilmiş olacaktı. Ecevit, barışçı ve şair bir adam ama muazzam bir diplomattı. Konjonktürü göz önünde tutarak Türkiye'nin atması gerekli adımları korkusuzca atan bir Başbakan, bir can adamıydı. Kendisini hiç unutmayacağız. Kıbrıs Türkleri için Ecevit dendiğinde Barış Harekâtımızı ve doğum günümüzü hatırlayacağız. Harekât yapılmamış olsaydı bugün Kıbrıs'ta tek bir Türk kalmamış olacaktı." diye konuştu.

Denktaş, Ecevit'in Barış Harekâtı'ndan sonra en büyük başarısının, "Kıbrıs ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesiyle ilgili olarak Kıbrıs meselesini Türkiye'nin önüne koymak isteyenlere söylediği 'Eğer siz şu Rum idaresini meşru hükümet olarak Kıbrıs diye üye yaparsanız, ben de KKTC ile entegrasyona giderim' sözleri olduğunu hatırlattı. Denktaş şöyle devam etti: "Derhal o gece AB tarafından kendisine bir garanti teminat getirildi. Hepimiz rahatlamıştık. Maalesef Annan Planı'na gözleri kapalı 'evet' diyenler tekrar bu işi birleştirdi. Bu iki konu ayrılmalıdır. Ecevit'in ruhu zannedersem o zaman şad olacaktır. Kıbrıs'ın ele gitmesi, Türkiye'nin Kıbrıs'tan çekilmesi onun için hayati bir sorundu. Çok hassastı. Unutulmaz bir lider, büyük bir Başbakan, bir devlet adamı, barış için her fedakârlığı yapmış olan ama Türkiye'nin başını hiçbir kuvvet önünde eğmeyeceğini dünyaya duyurmuş olan büyük bir lider kaybedilmiş oldu. Allah rahmet eylesin"

"Ecevit'in adını ve eserini yaşatmak hepimizin boynunun borcudur" diyen Denktaş, "Ecevit'in ölümü bütün Kıbrıs aşıklarını, Kıbrıs meselesine milli dava olarak onun gibi bakan bütün milleti ayağa kaldırmalı. Onun eserini, onun kurtardığı Kıbrıs'ı asla Rum'a, Yunan'a bırakmayacağız." diye konuştu

Denktaş ayrıca Ecevit'in en büyük hayali köykent projesi olduğunu, bunun mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious