Denktaş: 'Kıbrıs, müşterek bir davadır'

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, geldiği Burhaniye ilçesinde Meslek Yüksek Okulu'nu ziyaret etti. Denktaş, Kıbrıs'ın müşterek bir dava olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksek Okulu'na gelen Denktaş'ı, Burhaniye Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü ile Burhaniye Meslek Yüksek Okulu Prof Dr. Şerif Saylan, eşi Prof Dr. Nevin Salan ile öğretim görevlileri karşıladı. Sohbet için oturduğu dekan odasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Denktaş, Kıbrıs'ın müşterek milli dava olduğunu belirtti.

Denktaş, bir gazetecinin, "Başbakan sizin için, (Televizyonlara çıkıp da benim halkımın kafasını bulandırmasın, bunu özellikle kendisinden rica ediyorum. Şu ana kadar sabrettim, benim ülkeme gelip seçim kampanyası yapacağına kendi ülkesinde yapacağı kampanyaları yapsın, bunu özellikle istirham ediyorum) şeklinde açıklaması konusunda düşüncelerini sorması üzerine, şunları söyledi: "Sayın Başbakan Erdoğan'ı üzdüğüme üzgünüm, ama bu milletin üzülmemesi için ve kendisini de daha fazla üzmemek için bildiklerimi ve gördüklerimi söylemek mecburiyetindeyim. Bunu görev biliyorum. Beni bağışlasın. Memleketime davet aldıkça geleceğim. Beni görmek isterse, düşündüklerimi kendisine söylemeyi görev bilirim."

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Kıbrıs Türk halkı da benim istediğim gibi referandumda (hayır) demiş olsaydı, bugün Avrupa Birliği, Türkiye'ye baskı yapmayacaktı" dedi. Kıbrıs konusunda basının pembe bir resim çizdiğini, karanlıkları ve tehlikeleri göstermediğini savunan Denktaş, şunları ifade etti: "Rum'u ve Yunan'ı bilen, 60 yıldır bunlarla mücadele ederek, her hilelerini görmüş birisi olarak, ikaz görevimizi yapıyoruz. AB'ye, milli davamızın kırmızı çizgisi nedir söylenmedikçe, Türkiye üzerinde baskılar artacak diye düşünüyoruz. Kırmızı çizgiyi Sayın Cumhurbaşkanı Sezer dünyaya duyurmuştur. Hükümetin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de iki kez onaylanmış olan bu milli formülü, AB'ye niye duyurmadığını ve böylelikle baskıdan kurtulmadığını anlayamıyoruz. TBMM'de karara bağlanmış olan milli formül, konfederasyondur. Sayın Sezer, bunu (Kıbrıs'ta iki eşit egemen halk vardır, bunların devletleri vardır ve Kıbrıs üzerinde dengeler vardır. Bu dengeler Türk-Yunan dengesidir, Lozan dengesidir. Bunları kaale almayan bir anlaşma kabul edilemez) demiştir. Biz Annan Planı'na kadar bu milli davayı ve formülü müdafaa ettik. Hükümetin, Annan Planı'na 'evet' deyişi ve bize de evet dedirtmesi bu milli formülü ortadan kaldırmıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious