Denktaş: Kıbrıs'ı 2'ye bölen adamdı

Denktaş: Kıbrıs'ı 2'ye bölen adamdı.9880
  • Giriş : 13.12.2008 / 08:19:00
  • Güncelleme : 13.12.2008 / 08:19:05

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Papadopulos'un ardından "Bütün bunlara rağmen başsağlığı diliyorum" dedi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bugün 74 yaşında ölen Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos için, ''Enosis diye yola çıkıp Kıbrıs'ı ikiye bölenlerdendir. Bütün bunlara rağmen ailesine, yakınlarına baş sağlığı diliyorum'' dedi.

Tasos Papadopulos hayatını kaybetti haberi için lütfen tıklayınız...

İstanbul'da bulunan Denktaş, Papadopulos'un ölümüyle ilgili olarak, telefonla AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

''Bizim dinimizde, kültürümüzde ölünün arkasından kötü söz söylenmez. Ancak tarihi açıdan Kıbrıs'ın başına gelen bütün felaketlerin sorumlusu olan Makarios'un yanında aynı suçu sonuna kadar paylaşanlardandır.

Türklerin haklarını, Türkiye'nin garantörlük hakkını hiçe sayarak 1960 anlaşmalarını yok farz ederek başlattıkları saldırılarının sonucu bugüne kadar Kıbrıs'ta iki taraf arasında barış anlaşması yapılamamıştır.''

Papadopulos'un, ''Kıbrıs'ın Yunan toprağı olduğuna inanarak yaşadığını'' ifade eden Denktaş, şöyle devam etti:

''Türklere tek bir hak vermemek üzere yaşadı. Daha bundan 15-20 gün önce yapmış olduğu bir açıklamada, '1960 Anlaşması ortaklık değildi üniter bir devletti' diyecek kadar yanlış fikirlerden vazgeçmediğini gördük.

Bunun gibi liderler olmamış olsaydı, Makarios gibi koyu bir Türk düşmanı ve Kıbrıs'ı Yunanistan yapma hayalinde yaşayan liderler olmamış olsaydı bunca insan Kıbrıs'ta ölmezdi, Kıbrıs ikiye bölünmüş olmazdı.

Enosis diye yola çıkıp Kıbrıs'ı ikiye bölenlerdendir. Bütün bunlara rağmen ailesine, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Tarihe maalesef olumlu bir miras bırakmış değildir. Kıbrıs'ta Türklere yapılan zulüm, Kıbrıs'a yapılan yanlış icraat tarih sayfalarında yazıldığında Makarios'la birlikte Papadopulos'un adı da aynı satırda geçecektir. Arkada bıraktığı, bize göre ses budur.''

Denktaş ve Papadopulos, en son, 2003-2004 yıllarında Annan Planı müzakerelerinde bir araya gelmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*