Denktaş 'Taktik bir adımdır bu!'

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

"Şimdi iki limanı açarsan ben de sana iki liman açarım yaklaşımı şunu getirecektir: O halde yarın futbol, kültür, diğer konularda ambargoyu kaldırmasını istediğimizde başka neler vereceğiz biz, bu dünyanın meşru hükümet dediği Rum idaresine?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Dentaş: "Bir kazanç kazandık diye sevinmeyelim"
ÇANAKKALE (CİHAN)-Çanakkale'de bir konferansa katılmak için gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa Birliği (AB)'nin Türkiye'nin önerisini yeterli bulmamasının normal olduğunu söyledi.
Çanakkale Havaalanı'nda yerel yöneticiler ve KKTC'li vatandaşlar tarafından karşılanan Denktaş, basın mensuplarının sorduğu Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'nin Türkiye'nin önerisinin yeterli bulunmadığı sorusu üzerine yaptığı açıklamasında şöyle konuştu: "Şimdi iki limanı açarsan ben de sana iki liman açarım yaklaşımı şunu getirecektir: O halde yarın Futbol, kültür, diğer konularda ambargoyu kaldırmasını istediğimizde başka neler vereceğiz biz, bu dünyanın meşru hükümet dediği Rum idaresine? Bu sorular var. Dolayısıyla taktik bir adım atılmıştır ama belli ki AB bunu beğenmemiştir. Hükümetler bu taktik adımları zaman zaman atarlar. Mecbur olurlar. Bu yapılmıştır. Neticeyi daha sonra göreceğiz," dedi. Türkiye'den ismi verilmeyen bir liman ve havaalanının da Rumlara açılması konusuna ise bunun pazarlık için teklif edildiğini belirten Denktaş, "Evvela bu, pazarlık için bir teklifti. Rum tarafı kabul ederim, görüşelim demiş olsaydı o zaman hangi limanları açacakları o zaman gündeme gelecekti herhalde," diye konuştu. Yapılan tekliflerin bir şey kazandırmayacağını savunan Denktaş, "Hayatımızın her tarafı için ambargo vardır. Futbol, siyasi, sosyal faaliyet... Şimdi üniversitelere ambargo koymaya kalkıyorlar. Bu nedenle ben, liman açma yaklaşımını hiç anlamadım. Düşünmeye değer fakat, bir ilerleme değildir bana göre, çünkü bizim esas milli hedefimiz nedir? Onu söylemeden, Türkiye'nin Rum idaresi dediğimiz ama Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs hükümeti olarak gördüğü Rumlara liman açması demek, onları neticede tanıma yoluna girmesi demektir. Peki biz Rum kesimi için Ercan Havaalanı'ndan ambargosunu kaldırsak ne olur. Rum yönetimi KKTC'yi tanıyacak mı? Böyle bir pazarlık yapıldı mı, yapılacak mı? AB kabul eder mi bunu, hiç bunlar hakkında bilgim yok. Onun için ben herkesin sevindiği gibi sevinmedim. Düşünmeye başladım. Rapor çıktı, çıkıyor; aleyhimize çıkmasın diye düşünerek, bir adım atılmıştır. Bu bir taktiktir. Ama bir kazanç kazandık diye sevinmeyelim," dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious