Denktaş: TBMM, KKTC'nin de meclisi

  • Giriş : 11.09.2007 / 14:04:00

KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC’nin her sıkıntısında Türkiye’nin kurtarıcı olduğunu ifade ederek, TBMM’nin "KKTC’nin de meclisi" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan da Kıbrıs Türkünün aydınlık yarınlara varabilmesini dünyadaki hiçbir gücün engelleyemeyeceğini kaydetti.
TBMM Başkanı Köksal Toptan ve beraberindeki heyet, KKTC’nin 1.
Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı çalışma ofisinde ziyaret etti.
Rauf Denktaş, TBMM Başkanı Toptan ve beraberindeki heyetin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Toptan ve heyetinin ilk ziyaretlerini KKTC’ye yapmasıyla tüm dünyaya Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki hassasiyetini gösterdiklerini söyledi.
Toptan ve heyetinin KKTC’ye yaptığı ziyaretin Kıbrıs Türklerine güç verdiğini belirten Denktaş, Kıbrıs Türklerinin milli davasının TBMM’de kayda geçtiğini, Rumların tüm Kıbrıs’a sahip olma emelleri nedeniyle adanın iki eşit egemen halk, iki ayrı demokrasi ve iki ayrı devlet şekline geldiğini ifade etti. Denktaş, Türkiye’nin KKTC’ye ayak basmasıyla ayrı bir toprak vatanına değil, aynı vatanın toprağına girdiğini hissettiğine inandığını belirtti.
Heyetin adaya gelmesinden birkaç gün önce bir arkadaşının kendisine, 1991 yılında yayımladığı "Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü, Yarını" broşürünü
gönderdiğini anlatan Denktaş, bu broşürü tekrar okuduğunu, "1991’de söylediklerinin tek bir satırını bile değiştirmeye gerek olmadığını" vurguladı. "Broşüre, 1991’den bu yana Rumların beyanatlarını, bizim ve Türkiye’nin cevabını eklersek bir tarih kitabı olur" diyen Denktaş, bu broşürü de Toptan ve heyetine takdim edeceğini belirtti. Rauf Denktaş, KKTC’nin her sıkıntısında Türkiye’nin kurtarıcı olduğunu, TBMM’nin "KKTC’nin de meclisi" olduğunu sözlerine ekledi.

-TBMM BAŞKANI TOPTAN-
TBMM Başkanı Toptan da KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın huzurunda olmaktan heyecan duyduklarını ifade ederek, TBMM başta olmak üzere, Türkiye’nin bütün kurumlarının KKTC’nin ilerlemesi, refah düzeyinin yükselmesi, özgür bir toplum olarak varlığını sürdürmesi, demokrasisini yaşatması ve iki ayrı devlet olarak varlığını sürdürmesi gibi konularda fikir birliğinde olduğunu kaydetti.
Türkiye’nin, bugüne kadar KKTC’ye yaptığı siyasi ve ekonomik katkıyı elinden geldiğince devam ettireceğini vurgulayan Toptan, Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi şimdi de Kıbrıslı yurttaşları kendinden ayrı tutmayacağını söyledi.
Kıbrıs’ın bundan sonraki süreçte kendileri için daha da önemli olacağını belirten Toptan, önümüzdeki müzakere süreçlerinin daha zorlu geçeceğini, ama Kıbrıs Türkünün aydınlık yarınlara varabilmesini dünyadaki hiçbir gücün engelleyemeyeceğini ifade etti.
Ziyaret sonunda Toptan, Denktaş’a bir anı plaketi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious