Denktaş: Türban zorla kabul ettirilemez

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Denktaş, "Sevdiğimiz, saydığımız bir arkadaşımızdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) Atatürkçü Düşünce Topluluğu (ADT) tarafından düzenlenen "Kıbrıs Sorunu" konulu konferansta konuşan KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığı ve Kıbrıs konusuna yaklaşımıyla ilgili bir soru üzerine Denktaş, "Sayın Gül, son Kıbrıs’a gelişinde, Sayın Sezer’in dünyaya duyurduğu milli formülü tekrarlamıştır. Kendisini kutladım" dedi.

Bu "milli formül"ü, Kıbrıs’ta "iki eşit, egemen, kendi kaderini tayin etme hakkı olan halk ve bu halkların devletlerinin olduğu gerçeği" olarak tanımlayan Denktaş, şunları kaydetti:

"Bu mevkiden de inşallah partisine bunu kabul ettirir. Eğer hükümet bu formülü dünyaya duyurursa, milli çizgimizi AB’ye bu şekilde duyurursa, benim artık Anadolu’yu gezip, bu milli çizgiyi anlatmak ihtiyacım kalmaz. Ben de rahat ederim, millet de rahat eder. Türkiye’nin üzerindeki baskılar da artmaz, azalır."

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Denktaş, "Sevdiğimiz, saydığımız bir arkadaşımızdır" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Madem sordunuz, söyleyeyim. Bu millete türban zorla kabul ettirilemez, ettirilmemelidir, ettirilmemeliydi. Bunu söylemek hakkım var mı, yok mu bilmiyorum, ama Atatürk’ün ilkelerine bağlı bir insan olarak söylemek ihtiyacını duydum. Keşke türbanı memlekete böyle zorla kabul ettirmek için bir mücadele verilmeseydi. Kadınlar başlarına ne koyar, ne koymaz kendi işleri olsaydı."

"İslam dininin bir dini giysisi olmadığını" belirten ve üniversitelerdeki türban yasağına da değinen Denktaş, "Eğer bu insan hakkıysa, dini bir mesele ise, ki bizim dinimizin giysisi yoktur, o zaman yarın kara çarşaflı insanlar da (üniversitelere) gelecektir. ’Bu da benim dini ihtiyacımdır. Benim insan hakkımdır’ diyecektir" dedi.

Denktaş, "Türkiye’yi hangi medeniyete götürüyoruz, Batıya mı, Doğuya mı, bunun cevabı artık verilmelidir. Ve bunlar bir millete empoze edilmemelidir" diye konuştu.

KIBRIS SORUNU

Rauf Denktaş, konferans kapsamında yaptığı konuşmada, ODTÜ’lü öğrencilere Kıbrıs konusunun tarihçesini anlattı. Kıbrıs konusunun bir milli dava olduğunu belirten Denktaş, Atatürk’ün Kıbrıs’a verdiği öneme dikkati çekti ve Atatürk’ün Kıbrıs Türk Kültür Derneğinin kurulmasına vesile olduğunu belirtti.

Denktaş, Kıbrıs konusunun bugün geldiği noktaya ve Türkiye-AB ilişkilerine de değinerek, "AB Türkiye’yi denemektedir. (Kıbrıs konusunda) Ne kadar kararlı olduğunu denemektedir" diye konuştu. Kıbrıs konusunun çözümünün ancak iki devlet esası üzerine olabileceğini vurgulayan Denktaş, "Biz toplum değiliz, kendi kaderini kendi tayin etme hakkı olan bir halkız" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın uluslararası kuruluşlar ve AB yetkilileriyle KKTC simgeleri olmadan görüşmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Denktaş, "Talat’ı cemaat reisi olarak görüyorlar" ifadesini kullandı.

BİR RAUF DENKTAŞ BİYOGRAFİSİ: "YENİDEN YAŞASAYDIM"

Denktaş ile birlikte "Kıbrıs Sorunu" konulu konferansta bir konuşma yapan gazeteci Nur Batur ise Doğan Kitap’tan çıkan ve Rauf Denktaş’ın hayatını anlatan "Yeniden Yaşasaydım" adlı kitabını tanıttı. Nur Batur, konuşmasında, gazetecilik yaşamı boyunca Denktaş ile ilgili anılarını katılımcılarla paylaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious