Denktaş'ı seçim coşturdu

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Seçimleri değerlendiren DP Genel Başkanı Denktaş, "Bu büyük zafer, halkındır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC'de hükümette bulunan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, partisinin Başkent Lefkoşa'da elde ettiği zaferin, Kıbrıs Türk halkının zaferi olduğunu söyledi. Serdar Denktaş, DP'nin Lefkoşa Belediye Başkan Adayı Cemal Bulutoğluları'nın seçimi kazanmasının ardından Atatürk Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, DP'ye destek veren ve başkent Lefkoşa'da hizmet isteyen herkese teşekkür etti. 2010'da KKTC'nin en büyük partisi olacaklarını söyleyen Denktaş "2010'da en büyük partisi olacağız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, ama karşılıksız değil, dört yıl boyunca 24 saat kazandığımız belediyelerde hizmet vererek" şeklinde konuştu.
DP Lefkoşa Belediye Başkanı Adayı Cemal Bulutoğluları'nın seçimi kazanması DP'de çok büyük coşkuya neden oldu. seçim sonucunun kesinlik kazanmasından kısa bir süre önce, sayılmayan 7 sandık kaldığı sıralarda önce Bulutoğluları'nın az farkla öne geçtiği haberinin gelmesi, ardından da bu farkın yüzlü rakamlara çıktığının duyurulmasıyla partide çok büyük coşku yaşandı. Partiyi dolduran partililer sevinç çığlıkları atarken bir kısmı kendini tutamayarak ağladı, Genel Başkan Serdar Denktaş, Bulutoğluları, partinin diğer ileri gelenleri birbirlerine sarılarak, sloganlar atarak mutluluktan adeta kendilerinden geçti.

Sandıkların tümünün sayıldığının açıklanması ve kesin sonucun açıklanmasının ardından Genel Merkez binası önüne çıkan Denktaş ve Bulutoğluları omuzlarda taşındı. Ardından yine parti genel merkezine dönüldü. Bu arada bina içerisindeki kalabalık nedeniyle Denktaş, Bulutoğluları ve partililer zaman zaman sıcağın da etkisiyle zor anlar yaşadılar.

-- BULUTOĞLULARI --

İlk açıklamayı yapan seçimin galibi DP Lefkoşa Belediye Başkan Adayı Cemal Bulutoğluları, 2002 yılında Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, tarafsızlık çerçevesinde, "Şu anki belediye başkanı görevini yapmıyor, Lefkoşa pislik içinde" mesajını verdiğini kaydederek, kendisinin şu anki Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'tan "48 kez" randevu istediğini, ancak randevu verilmediğini söyledi. Cumhurbaşkanının Dereboyu'nda gezerek halka seçimle ilgili telkinde bulunduğunu ileri sürdü. Halkının ve partisinin gücü ve desteğiyle seçildiğini ifade ederek, tüm kesimlere kucağını açtığını kaydeden Bulutoğluları, başkan olduğu sürece partizanlığın söz konusu olmayacağını, partizanlık yapanları da belediyeden sokağa atacağını ifade etti. Belediyede partizanlık değil 24 saat kesintisiz hizmet olacağını vurgulayan Bulutoğluları, Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a da kendisini tebrik etmek için parti binasına gelmesi nedeniyle teşekkürlerini sundu.

--BİRİNCİ CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ: "DIŞ DÜNYAYA DA MESAJ"--

Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise, "Halk değişiklik istemiştir. Değişikliğe ihtiyaç vardı. Tabiatıyla çok sıkı bir seçim kampanyası oldu. Cemal tüm kalbiyle bu işin içerisine girdi. Partisi kendisini destekledi. Zannedersem bu seçimler sadece halkımıza değil dış dünyaya da güzel bir mesaj vermektedir" dedi. Devletine sahip çıkan halkın çoğunlukta olduğunu ifade eden Denktaş şöyle devam etti:

"Kimse KKTC'yi ortadan kaldırma oyununu oynamasın. Biz belediyeden ne bekliyoruz; titiz, temiz, duyarlı bir ev sahipliği bekliyoruz. Bunu Cemal kardeşimizin yapacağına da eminim. Sayın Erk hizmetini yapmıştır. Başka alanlarda da farklı şekilde hizmete devam edecektir. Ona da başarılar diliyorum. seçim bitmiştir, her tarafta kardeşlik başlamıştır. Memleketin daha güzel, daha iyi olması için, KKTC'nin daha da sağlamlaşması için sağ-sol demeden herkes birleşmeli, aynı yöne kol kola, gönül gönüle yürümelidir. Halkın beklediği, şehitlerin ve anavatanın beklediği budur. Güzel bir ekip çıkarttınız başarılar dilerim."

--SERDAR DENKTAŞ --

DP Genel Başkanı Denktaş ise, her şeyden önce bu zorlu yarışta işadamı pozisyonuna rağmen, "doğruyu yapmak zorundayım" diyerek, "üstünden iş elbisesini çıkarıp halka hizmet elbisesini giyen" Cemal Bulutoğluları'na teşekkür ettiğini belirtti. Denktaş,"DP'li olmayan herkese, Lefkoşalı olup hizmete onay veren, oy veren herkese teşekkür ediyorum. Sözümüz geçerlidir. Cemal Başkan'ın verdiği sözlerin tümü 2010 yılına kadar bizim taahhüdümüz altındadır. Bütün vaatlerin yerine gelmesi için merkezi hükümetteki tüm gücümüz emrindedir. Halkımızın sivil toplumumuzun desteğini mutlaka Cemal'in yanına alacağız, belediyemizin de gücüyle Lefkoşa'yı gerçekten bir başkent yapmak için sonuna kadar elbirliğiyle uğraşmaya devam edeceğiz. Bu akşam bir kez daha bu sözü veriyorum." Kendileri için çok şeyler söylendiğini kaydeden Denktaş, halkın bir bütün olarak "uzlaşma, demokrasi" dediğini, "tüm halkı kucaklayın" dediğini belirterek tüm halka teşekkür etti, "Bundan sonra daha güzel günlere gitmek için liderimizin tuttuğu ışık çerçevesinde, Sayın Rauf Denktaş'ın; benim canım babamın, halkın babasının, Kıbrıs Türk halkının liderinin öngördüğü ışık çerçevesinde, dünyaya açık, dünyayla diyalog kuran, kazandığımız kentleri seven, kazanamadığımız kentlere de hizmet götürmek için uğraş veren bir Demokrat Parti'yle, 2010'da halkımıza söz verdiğimiz KKTC'nin en güçlü partisi haline, hizmetlerimizle DP'yi getireceğiz. Bunun başka yolu yoktur. Tüm halkımıza teşekkür ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious