Denktaş'tan Ergenekon benzetmesi

Denktaş'tan Ergenekon benzetmesi.8701
  • Giriş : 29.04.2009 / 03:05:00
  • Güncelleme : 28.04.2009 / 23:50:03

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Denktaş, "Benim gördüğüm Ergenekon sepeti açılmıştır.'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Siyaset Dergisi'nin dün düzenlenen ödül gecesine katılmak için Türkiye'ye gelen eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, sabah saatlerinde ilk olarak eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyarettinin ardından Ergenekon davası kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın rektörlüğünü yaptığı Başkent Üniversitesi'ni ziyaret etti. Başkent Üniversitesi'ne Sezer'in makam arabasıyla giden Denktaş'ı tam donanımlı bir ambulansın takip etmesi dikkat çekti. Denktaş, üniversite rektörlük binası girişinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Korkut Ersoy tarafından karşılandı.

Denktaş, Ergenekon davası kapsamında insanların önce tutuklanıp içeri atıldıklarını ve daha sonra delil arandığını öne sürerek, "Halbuki delil bulunup ondan sonra tutuklanması lazım insanın. Şüphe altında tutuklanmışsa en kısa zamanda aleyhine ya delil vardır, ya yoktur. Kararının verilmesi gerekir." dedi.

Tutuklamayla ilgili yasal düzenlemeleri eleştiren Denktaş, telefon dinlemelerini ise şu şekilde eleştirdi: "Türkiye'den gelen misafirlerimin bazılarına Türkiye'yi konuşalım üzülüyoruz olaylardan der demez, 'aman şu televizyonu açta konuşalım' diyorlar. Bu dinlenmeden bu kadar korkmuş millet haline geliyor Türkiye. Bu da kabul edilemez bir durumdur. Korkuyla idare olmaz, korkuyla demokrasi olmaz, korkuyla hak ve adelet bulunmaz. İnşaallah en erken zamanda arkadaşlarımın tahliye edildiğini görürüz ve hep beraberez seviniriz."

Kıbrıs'taki Ergenekon davasıyla ilgili bir soru üzerine Denktaş, şunları söyledi: "Kıbrıs'taki operasyon ters tepti. Eğer belgeler Kıbrıs'a gelen belgeler gibi hazırlanıyorsa hakkikaten gülünç olmanın ötesinde çok acıdır. Ne yaptılar? 1998'de seçimleri nedeniyle Türk hükümetinin bir aday lehine nasıl parasal açıdan ve fiilen yardımcı olduğunu gösteren bir belge güya. Ama bunun içerisine 2008 yılında olan vakayı da 1998 yılında olmuş gibi monte ettiler. Yani özel olarak bunların hazırlandığını ve özel olarak seçimleri etkilemek için gönderildiğini apaçık. "

Sızdırma belgeler, sızdırma haberlerle namuslu şerefli insanların namuslarıyla oynamanın doğru olmadığını söyleyen Denktaş, "Benim gördüğüm Ergenekon sepeti açılmıştır. Bu sepetin içine herşey konulmaktadır. Ergenekon nedir? Bu konuda henüz yargı kararı yoktur. Ergenekon söyledikleri gibi hükümeti devirmek için komplo ise, darbe yapmak için bir komplo ise de 8-10 yıl önceki silahlar, faili meçhullar bunların içine nasıl girer. Sayın Haberal ve diğerlerinin bununla ilgisi ne olabilir. Vicdanı büyük ölçüde rencide ediyor. " diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*