Denktaş'tan ilginç konuşma

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığını değerlendirirken ilginç ifadeler kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) düzenlediği Kıbrıs Sorunu konulu toplantıda konuyla ilgili sorularla karşılaşan Denktaş, "Hayırlı olsun" dedikten sonra Atatürk'ün ilkelerine bağlı biri olarak başörtüsü konusunda konuşma ihtiyacı duyduğunu söyledi.

Denktaş, ardından şunları kaydetti: "Keşke türban böyle zorla bir memlekete kabul ettirilmek için bu mücadele verilmeseydi. Kadınlar başlarına ne koyar ne koymaz bu kendi işleri olsaydı. Bunu üniversiteye girmek için istiyorsa yanlıştır. Bu insan hakları ve dinî bir meseleyse bizim dinimizin giysisi yoktur. Onun arkasından yarın kara çarşaflı insanlar gelecektir. Bu da benim insan hakkımdır diyecektir. Türkiye'yi hangi medeniyete götürüyorsunuz, Batı'ya mı Doğu'ya mı? Bunlar bilinmeli ve millete empoze edilmemeli."

Gençlere "Yanınızda daima Atatürk'ün nutku olsun, muhakkak onu okuyunuz, bağımsızlık nasıl kazanıldı onu biliniz." diyen Denktaş, Atatürk'ün "Herkes dinini bilsin, din yobazlarının, simsarlarının etkisinden kurtulsun diye." Kur'an-ı Kerim'i Türkçeye çevirttiğini söyledi. Denktaş, "Kimse bu evrensel dini çarşafın içerisine, Arap'ın giysisinin içine sokmasın, bizim dinimiz giysinin içine girecek kadar dar, eski, köhnemiş bir din değildir, evrensel bir dindir. Son peygamberdir gelen." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious