Denktaş'tan Lillikas'a tepki

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

KKTC Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas'ın açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Serdar Denktaş, yaptığı yazılı açıklamada, ''Lillikas'ın açıklamalarının ibretle okunması ve okutulması'' gerektiğini belirterek, ''Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarının neden sonuçsuz kaldığının ana nedenini yansıtan bu açıklamalara gereken itibar gösterilmeyerek, hak ettiği cevap verilmezse, bu söylemin zaman içinde zemin kazanacağını ve dünyanın bu doğrultuda olan ancak seslendirilmeyen bakışının bir müddet sonra sesli olarak da değişmeye başlayacağını'' kaydetti.

''HADDİNİ BİLMEZLİKTİR''
''Lillikas ve onun düşüncesinde olanların, 1959 anlaşmalarına imza koyan Kıbrıs Türkleri sayesinde 1960 Anayasası'nın oluşabildiğini unutmamaları gerektiğini, Kıbrıs Türklerinin bu ada üzerinde sahiplilik hakkı bulunduğunu'' vurgulayan DP Genel Başkanı Denktaş, şöyle devam etti:

''Sahibi olduğumuz bu topraklarda bize azınlık gözüyle bakmak tam anlamıyla haddini bilmezliktir. Lillikas'ın, 'Türkiye'ye alternatifiz' açıklaması ise yıllardan beri sürdürmekte oldukları 'Helen Genişleme Stratejileri'nin' halen yürürlükte olduğunun bir göstergesidir.''

''AZINLIK OLARAK YAŞAMAYI ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ''
Tüm dünyanın anlaması gereken hususun son derece basit olduğunu ifade eden Serdar Denktaş, Kıbrıs Türklerinin adanın iki sahibinden biri olarak, azınlık olarak yaşamayı asla kabul etmeyeceğini vurguladı.

Türkiye'nin de Rum entrikaları karşısında Akdeniz'deki haklarından asla vazgeçmeyeceğinin altını çizen Denktaş, Kıbrıs Rum halkından macera heveslisi liderlerine sağduyu çağrısı yapmasını istedi.

Denktaş, ''Rumların, zenginleşmelerine de olanak sağlayan, 1974 yılından sonraki istikrar dönemini sona erdirebilecek bu tür açıklamaların sonucunun ne olduğunu anlamak istiyorlarsa, geçmişlerine bakmasının yeterli olacağını'' belirtti.

Kıbrıs Türk halkının tüm birimleriyle Lillikas'a gereken cevabı en yüksek sesle vermesi gerektiğini ifade eden Denktaş, Rum tarafının da Kıbrıs'la ilgili tüm kesimlerin de bu konuda Kıbrıs Türkünün kararlılığını anlayacağını ve stratejilerini ona göre ayarlayacağını kaydetti.

LİLLİKAS NE DEMİŞTİ
Kıbrıs Rum tarafının bölgede, Türkiye'ye karşı bir alternatif olduğunu iddia eden Lillikas, 22 Ocak 2007 tarihinde Brüksel'deki Transatlantic Institute'de, ''The Cyprus Problem After The Accession of Cyprus to the European Union'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ''Ortadoğu'da geliştirdikleri ilişkilerin, Türkiye'ye karşı gerçek bir alternatif olduklarının göstergesi olduğunu'' savunmuştu.

Kıbrıs Türk tarafının ayrı devlet peşinde koştuğunu ve bu nedenle gümrük noktaları, bayraklar ve semboller yarattığını öne süren Lillikas, Kıbrıs Türklerinin, ''Kıbrıs Cumhuriyeti''nin yasal ortak üyesi değil de Kıbrıs'ta yaşayan Maronit ve Ermeni gibi azınlık olduğunu iddia etmişti.

Lillikas, Kıbıslı Türklere yönelik doğrudan ticaretin de Kıbrıs Rum yönetiminin rızası ile uygulanabileceğini de öne sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious