Deodoran ve klima göbek yapar

Deodoran ve klima göbek yapar.46851
  • Giriş : 21.06.2007 / 09:32:00

Öz'e göre, yazın sürekli açık olan klimalar ve deodoranlar da, fazla kilo almaya yol açabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Bel çevresi boyun yarısını geçmemeli" diyen Prof. Mehmet Öz'e göre, yazın sürekli açık olan klimalar ve deodoranlar da, fazla kilo almaya yol açabilir..

Dünyaca ünlü, New York Presbyterian Hastanesi Kap ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, "Devasa bir göbek sadece aşırı yemeye ve hareketsizliğe bağlı olmayabilir. Kullandığınız deodorantlardan, klimalara kadar pek çok şey obezliğin tuhaf nedenleri arasında yer alabilir" diyor. Kalp sağlığı için yeni reçetelerle Türkiye'ye gelen ve "Bilinçli Beslenme, Sağlık ve Siz" konulu konferanslar düzenleyen ünlü cerrah, ideal sağlığın göstergesi olarak da mezurayı öneriyor. Kadınlar için ideal bel ölçüsünü 82 santim olarak veren Prof. Dr. Öz, kadınlara "Beliniz 93 santimi geçtiyse sağlık riskiniz artar" diyor. Erkekler içinse ideal ölçüyü 88.5 santim olarak gösteren Öz'e göre, 101.5 santimden yukarısı için tehlike çanları çalıyor.

METABOLİZMA YAVAŞLAR
Sağlıklı bir bel ölçüsüne sahip olmak için mutlaka egzersiz yapmayı tavsiye eden Prof. Öz'e göre bel ölçünüzü kontrol altında tutmak için nefesinizi içinize çekin. Mezurayla belinizi ölçün ve bu sayısının boyunuzun yarısını geçmemesini sağlayın. Öz'e göre devasa göbeğin sorumlusunu aşırı yemeye veya hareketsizliğe bağlanıyor. Oysa ki obezliğin fazla bilinmeyen başka nedenleri de bulunuyor. Mehmet Öz özellikle yazın sıkça kullanılan deodoranların içinde yer alan bazı maddelerin kilo almayı tetiklediğini söylüyor. Alüminyum içeren veya sprey fonksiyonunu poliklorobifenil ile gerçekleştiren deodoranlardan bu nedenle uzak durmanızı öneriyor ve şunları söylüyor: "Yaz aylarında havalandırma size kendinizi iyi hessettirir ama aynı zamanda şişmanlık nedeni de olabilir. Örneğin soğuk bir odada vücut sıcaklığını normale döndürmek için daha çok çalışmak zorundasınız. Dolayısıyla metobalizmanız hızlanır. Yaz aylarında ise sıcaklığı artırarak kalori yakma hızınızı yükseltebilirsiniz." "Annenizin sizi doğurma yaşı da önemli" diyen Prof. Öz'e göre, annesi ileri yaşta doğum yapanlar, bel ölçüsüne daha fazla dikkat etmek zorunda...

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious