DEP milletvekili Leyla Zana konuştu: "O an geldi!"

DEP milletvekili Leyla Zana konuştu:
  • Giriş : 19.07.2007 / 20:29:00

Leyla Zana,"Bu halk defalarca barış elini uzatmıştır. Belki son kez uzatıyor. Bu el boşlukta kalmamalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından desteklenen Bingöl bağımsız milletvekili adayı Mehmet Nuri Özmen'in mitingine konuşmacı olarak katılan eski DEP milletvekili Leyla Zana,"Bu halk defalarca barış elini uzatmıştır. Belki son kez uzatıyor. Bu el boşlukta kalmamalı, bu el tutulmalıdır" dedi. Yenişehir Mahallesi PTT kavşağındaki mitinge binlerce kişi katıldı.

Leyla Zana ile DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu'nun da destek verdiği mitinge gelen vatandaşlar tek tek aranarak alana alındılar. "Ben sizin geleceğinizi sizinle birlikte görmek için burdayım" sözleri ile mitingdeki kalabalığı selamlayarak konuşmasına başlayan Zana, "Ben halkımın her onurlu halk gibi başı dik, onurunu koruyarak hiçbir kardeş halka da düşmanlık etmeyerek, kendi bildiğini oluşturması için buradayım. Tarihte bazı anlar vardır. O anlar bir ulusu, bir milleti, bir halkı, bir ülkeyi hatta bir ilin kaderini belirler. Bugün o anın geldiğini vurgulamak istiyorum. Kendi çocuklarınızın geleceği için, ülkenin huzur ve barışı için, gerçek bir kardeşliğin sağlanması için, kendi geleceğinize oy vermenizi rica ediyorum. Oy, bugün Kürtler için kimlikle eşdeğerdir. Eğer gerçekten kimliğimizin yasal güvencesini istiyorsak, eğer gerçekten ileride bu ülkenin bölünmesini istemiyorsak, eğer gerçekten kardeşçe ama eşit bir paylaşma güdülecekse 22 Temmuz'daki oylar kimlik için verilmeli ki yasal güvencesi oluşsun. Ondan sonra halk serbest ve özgür olacak. Nerede olmak istiyorsa orada olsun" ifadelerini kullandı.

Zana'nın konuşmaları sık sık sloganlarla kesildi. Mitingdeki kalabalığın, hükümet ve diğer partileri yuhlamaları üzerine Zana, "Ben hayatımda dilimize yakışmayan hiçbir kelimeye izin vermedim. Size yakışan yuh değil, size yakışan sağlıklı bir duruştur ve kararlılıkla haklarınıza sahip çıkmaktır. Onlar bizi çöpçü görmek ister, sokakta boyacı, köşe başında simitçi. Biz onların aşağıladığı bu meslek gruplarını aşağılamıyoruz. Hepsi bizim için birer değerdir. Ama onların bize layık gördüğü en küçümsenen neyse biz reddediyoruz. Biz herkes gibi başımız dik ve onurumuzla yaşamak istiyoruz. Onların nasıl bir kimliği, kültürü, tarihi, tarihsel değeri varsa sizlerin de vardır" dedi.

Bingöl bağımsız milletvekili adayı Özmen ise, konuşmasında iktidar ve muhalefet partilerini eleştirdi. Özmen, meclise girmeleri durumunda yasal yollarla Kürt sorununun çözümü için uğraş vereceklerini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından Şahe Bedo adlı şarkıcı bir konser verdi. Konser sonrası miting olaysız bir şekilde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious