Deprasyon kadınlarda daha sık görülüyor

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Depresyonun, düşünceleri, duyguları ve iş yapabilirliği etkileyen bir faktör olduğunu ifade eden Başterzi, her 5 kadından ve her 7 erkekten birinin yaşamı boyunca en az bir defa depresyon geçirdiğine işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Depresyonun, düşünceleri, duyguları ve iş yapabilirliği etkileyen bir faktör olduğunu ifade eden Başterzi, her 5 kadından ve her 7 erkekten birinin yaşamı boyunca en az bir defa depresyon geçirdiğine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün dünya çapındaki en acil sağlık sorunları arasında depresyonu dördüncü sıraya aldığını belirten Başterzi "Dünya üzerinde, depresyondan korunan kimse yok. Depresyon her yaşta, her zaman görülebilir. Ancak kadınlarda erkeklerden yaklaşık 2 kat daha sık görülüyor. Bunda, hormonal etkiler, çocuk doğurmak gibi önemli yaşam unsurları etkili oluyor. Depresyon özellikle orta yaşlı kadınlarda daha sık görülüyor. Ancak son zamanlarda gençlerde depresyon görülme sıklığında bizi endişelendiren bir artış var. Gençlerde madde ve alkol ile diğer yasa dışı maddelerin kullanımının artması, depresyon görülme sıklığını da artırıyor" dedi.

Depresyonun beynin anormal işlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğunu vurgulayan Başterzi bu hastalığın görülmesinde genetik faktörlerin, stres, zor yaşam olayları, bir takım tedavilerin yan etkileri ve çevresel faktörlerin önem taşıdığını kaydetti.

Başterzi, "Depresyon, kanserli hastalarda en sık görülen ruhsal hastalıktır. Bu hastalarda görülme sıklığı ise yüzde 4,5 ila 58 oranında değişmektedir. Kemoterapi tedavisinde depresyonu ortaya çıkaran etkiler olabilir. Bu nedenle kemoterapi sürecinde bir çok hastayı değerlendirmeye çalışıyoruz. Meme kanserinde depresyon görülme sıklığı, diğer kanser türlerinden fazladır. Sağlıklı kadınlara göre bu oran 4 ila 5 kat daha yüksektir. Depresyon görülme sıklığı, özellikle ilk dönemde yani tanı aşamasında yüzde 10, tedavide ve ilerlemiş dönemde yüzde 6.5 oranına düşüyor" diye konuştu.

Meme kanseri hastalarında stres, eskiden ilgilenilen şeylerle ilgilenmeme, umutsuzluk, huzursuzluk, uykuda değişiklik, iştah artması ya da azalması, konuşma ve düşüncelerde yavaşlama, huzursuzluk, çaresizlik, karamsarlık gibi duyguların en az 5'nin 2 hafta boyunca görülmesinin depresyon belirtisi olduğunu vurgulayan Başterzi, bu gibi belirtiler karşısında bir uzmana görünmek gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious