Deprede can kaybı 3 bini aştı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Endonezya'nın Orta Cava eyaletinde meydana gelen şiddetli depremde ölü sayısının 3 bini aştığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüzlerce yaralının ise tedavi olmak için beklediği ifade edildi. Merkezi Yogyakarta kentinin 25 kilometre güneybatısı olarak tespit edilen depremdeki yaralı sayısının ise 2 bine yakın olduğu bildirildi. Yetkililer, depremde ölenlerin resmi rakamının 2 bin 275'in üzerinde olduğunu söylerken, resmi olmayan rakamlara göre bu sayı 3 bin 500'ü aştı. Sağlık yetkilileri hasarın çok büyük olduğu depremde ölü sayısının daha da artmasından korkulduğunu söyledi.

-HALK CAMİ VE KİLİSELERE SIĞINDI-

Deprem nedeniyle binlerce evin yıkıldığı Yagyakarta'da halk, kentin meydanında toplanırken, yüzlerce kişi de güvenli olduğu gerekçesiyle bölgedeki cami ve kiliselere sığındı. Bu arada yaralı olarak hastaneye kaldırılan depremzedelerin artçı deprem korkusuyla dışarıya taşındığı da gelen bilgiler arasında. Yetkililer, kentteki hastanenin sadece birinde, depremde yaralanan 1500 dolayında kişinin tedavi gördüğünü dile getirdi. Hastane kaynakları kurbanların çoğunun depremde yıkılan binalar nedeniyle başlarından yaralanan ve kemikleri kırılan kişiler olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Siti Fadillah Supari ise, felaket bölgesine tüm sağlık ekiplerinin gönderildiğini söylerken, hastanelerin yaralılara müdahale etmede yetersiz kaldığı bildirildi.

-HAVAALANI KAPATILDI, TSUNAMİ TEHLİKESİ YOK-

Deprem nedeniyle tsunami tehlikesinin bulunmadığını kaydedildi. Ulaştırma Bakanı Hatta Rajasa, Yogyakarta havaalanının depremin piste verdiği hasar nedeniyle kapatıldığını söyledi. Depremin ardından ilk gelen bilgilerde ölü sayısının 104, yaralı sayısının ise yüzlerce olduğu şeklindeydi. Hint Okyanusunun 25 kilometre kadar uzağında yeralan Yogyakarta, başkent Cakarta'nın 440 kilometre doğusunda bulunuyor. Cakarta'daki deprem merkezinden bir yetkili ise depremin büyüklüğünün 5,8 olduğunu söylemişti.

-MERAPİ VOLKANI FAALİYETİNİ ARTTIRDI-

Öte yandan depremin son haftalarda kül, gaz ve lav püskürten Merapi volkanının faaliyetlerinin arttığı bildirildi. Bilimadamları depremin tetiklediği Merapi volkanındaki faaliyetleri yakın takibe aldı. Dünyanın en büyük adacıklar ülkesi olan Endonezya'da sık sık depremler meydana geliyor. 26 Aralık 2004 tarihinde Güney Asya ülkelerinde meydana gelen ve Sri Lanka, Tayland, Hindistan ve özellikle de Endonezya'nın Açe bölgesinde tsunami şeklinde etkisini gösteren 9.1 büyüklüğündeki deprem 230 bin kişinin ölümüne yada kaybolmasına ve 2 milyon kişinin evsiz kalmasına neden olmuştu. Bu depremde sadece Açe'de 131 bin kişi ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious