Deprem 35 kişiyi hastanelik etti

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Elazığ ve çevre iller, sabaha karşı meydana gelen 5.3’lük depremle büyük panik yaşadı. Bazı binalarda hasar oluştu, 35 kişi hastanelik oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre, sabaha karşı saat 04.22'de merkez üssü Elazığ'ın Sivrice İlçesi Gözeli Köyü olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Elazığ'ın yanı sıra Diyarbakır ve Malatya ile ilçelerinden de hissedildi. Sarsıntı ile birlikte yataklarından fırlayan vatandaşlar panik ve korku içinde sokaklara çıktı.

Korkuyla balkon ve pencerelerden atlayıp yaralanan ve panik geçiren 35 kişi hastanelere başvururken, bunlardan 32'si taburcu edildi. Kent merkezinde 14 ev hasar görürken, depremin merkez üssü Sivrice İlçesi'ndeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun çatısında hasar meydana geldi, birçok devlet binası ve evin duvarlarında çatlaklar oluştu. Bölgede sabah 10.30’a kadar 23 artçı sarsıntı yaşandığı bildirildi. Elazığ'da bulunan Kızılay'ın bölge deposundan Sivrice'ye ilk etapta 24 katalitik soba, 600 battaniye, 3 gölgeli çadır, 500 kişilik kumanya gönderildi.

Bu arada Ankara'dan Kızılay'ın bölgeye haberleşme aracı ve afet müdahale ve lojistik uzmanlarının gönderdiği belirtildi. Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Feyzi Bingöl, depremin meydana geldiği yerin enerjinin biriktiği bir bölge olduğunu belirterek, depremin beklendiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious