Deprem biter dava bitmez!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Deprem 7. yılını geride bıraktı, ama davalar halen devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Davanın merkezinde ise müteahhitler ve belediyeler var. Yerel mahkemenin verdiği bazı kararlar ise bir üst mahkemeden depremzede lehine dönüyor.
17 Ağustos 1999 depreminde en büyük kaybı Sakarya verdi. 4 bin kişi hayatını kaybetti. 6 binden fazla insan ise yaralandı. Bütün deprem bölgesinden çıkan 5 milyon ton enkazın yarısı Sakarya'dan çıktı. 24 bin konut yerle bir oldu, 20 bin konut hasar gördü. 5 bin 500 işyeri yıkıldı. Yıkılan konutlar ve işyerlerinin yenileri yapıldı, ama can kaybı geri getirilemedi. Bu sebeple depremin 7. yılını geride bırakıp 8. yılına girerken deprem ile ilgili yapısal davalar devam ediyor.

17 Ağustos Marmara depreminde yaptırdıkları binaların yıkılması nedeniyle 44 kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu tutulan müteahhit ve belediye görevlileri hakkında yerel mahkemenin verdiği 650 YTL cezayı Yargıtay az bularak bozmuştu. Yargıtay'ın kararı bozma gerekçesi ise ''hakkaniyet kurallarına'' uygun olmaması. Danıştay da depremzedelere tazminat ödenmesini reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu. Davalar şimdi yeniden görülüyor.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Adapazarı'nda, 5 katlı Emek Sitesi'nin 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nde yıkılması ve 44 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle müteahhit Mehmet A.(49), dönemin Adapazarı Belediyesi görevlileri Servet E.(60) ve Erdinç U.E.'ye (51)verilen 650 YTL para cezasına ilişkin kararı oybirliğiyle bozdu. Bozma kararına, apartmanların çöküş şekli, bilirkişi raporlarının içeriği, çok sayıda insanın ölmüş olması nazara alındığında; temel cezanın adalet ve hakkaniyet kurallarına uygun olmadığı gerekçe gösterildi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Mart 2005'te karara bağladığı dosyada müteahhit Mehmet A., belediye görevlileri Servet E. ve Erdinç U.E.'ye TCK'nın 383.maddesinin 2. fıkrası gereğince dikkatsizlik ve tedbirsizlik, nizam, emir ve kaidelere riayetsizlik ile atıl suçun oluşmasına sebebiyet verdikleri gerekçesiyle, 10'ar ay ağır hapis ve 50'şer YTL para cezası vermiş, daha sonra hapis cezası da para cezasına çevrilerek sanıklara ayrı ayrı 650 YTL para cezası verilmişti.

Danıştay, depremde yakınlarını kaybedenlerin maddi ve manevi zararlarının karşılanması için valilik ve belediyeye açılan davalarda Sakarya 1'inci İdare Mahkemesi'nin verdiği ret kararını bozdu. Marmara Depremi'nde eşini ve çocuğunu kaybeden Sibel Çelik tarafından valilik ile Adapazarı Büyükşehir Belediyesi aleyhine açılan 152 bin YTL'lik tazminat davasında, Sakarya İdare Mahkemesi'nin verdiği ret kararı, Danıştay 6. tarafından bozuldu. Sakarya İdare Mahkemesi Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, 17 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara Depremi'nde Sedat Kirtetepe Caddesi'nde yıkılan 5 katlı evin çökmesi sonucu eşi Tarık Çelik ve oğlu Cevdet Mert Çelik'in ölmesi nedeniyle Sibel Çelik tarafından valilik ile Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin imar planlarının uygulanmasında kusurları olduğu gerekçesiyle 152 bin YTL'lik maddi tazminat davası açmıştı. Sakarya Bölge İdare Mahkesi, davanın 2000 yılında açılmasını gerekçe gösterek, 60 gün içinde açılmadığını gerekçe göstererek tazminat talebine ret kararı almıştı.

7 YIL SONRA HASARLI BİNALARDAN RESMEN TAHLİYE KARARI

Marmara Depremi'nin üzerinden 7 sene geçmesinin ardından ilk kez resmen hasarlı konutların boşaltılması istendi. Sakarya'da halan hasarlı konutlarda 25 bine yakın insanın oturduğu belirtiliyor.

Sakarya Valiliği, belediyeler olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlara yazı göndererek, orta hasarlı yapılarda ikamet edilmesinin önlenmesi istendi. Valilik talimatnamesinde hasarlı konutların elektrik, su ve telefonlarının ilgili kurumlarca kesilmesi talep edildi. Görevini yapmayan kurumlarla ilgili yasal işlemin başlatılacağı vurgulandı. Sakarya Valisi Nuri Okutan imzası ile ilgili kuruluşlara gönderilen yazı ile orta hasarlı yapılarla ilgili yaptırımların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği bildirildi. Yazıda belediye ve kaymakamlıklardan vatandaşların uyarılması, orta hasarlı yapıda ikamet ediliyorsa boşalttırılması istendi.

Yazıda, hasarlı yapıların olası bir depremde tehlike yaratacağı ifade edilerek Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 17.04.2006 tarihli kararı ile onarım süresinin 31.12.2006 tarihine kadar uzatıldığı hatırlatıldı. Konutlarda ruhsatlı onarım ve güçlendirmelerinin yaptırıldıktan sonra iskana izin verilmesinin altı çizilerek, talimat yazısına uymayan kurumlarla ilgili yasal işlem başlatılacağı uyarısında bulunuldu. Bu yılın sonuna kadar onarılmayan orta hasarlı yapıların 7269 sayılı Afetler Kanunu'nun 13. ve 14. maddesi ve 574 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 7. maddesinin U ve Z bendi uyarınca yıkılacağı bilgisi yer aldı.

Adapazarı, onarılmayan hasarlı konutlar sebebiyle korku şehri olmaktan kurtulamıyor. Hasarlı binalar depremi unutturamıyor, korku ve endişeli bekleyiş sürüyor. Sakarya'da depremin yaraları kısmen sarılmış olsada, orta hasarlı yapılar konusu gündemden hiç düşmüyor. Sakarya'da 2 bin 191 konut ağır hasarlıolması sebebiyle yıkılmayı beklerken, 4622 orta hasarlı binada onarılmayı bekliyor. Bina sahiplerinin anlaşamaması, hukuki sebepler ve kredi yetersizliği binaların 6 yıldır onarılmasını geciktiriyor. Depremden sonra 2 kata indirilen imar durumu göz önünde bulundurulduğu taktirde çok katlı hasarlı binaların ne denli büyük bir tehlike oluşturduğu gözden kaçmıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious