Deprem bölgesinden yürek burkan izlenimler FOTO

Deprem bölgesinden yürek burkan izlenimler FOTO.19613
  • Giriş : 25.05.2008 / 00:37:00
  • Güncelleme : 25.05.2008 / 00:16:26

Çin, dünya tarihinin en büyük deprem felaketlerinden birini yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Onbinlerce cana mal olan felaket, olimpiyat coşkusunu da unutturdu.

Ağustos ayında dünya olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Çin, tarihinin ikinci büyük deprem felaketini yaşıyor. 12 Mayıs’ta ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinin Chengdu şehrini vuran 7,9 büyüklüğündeki deprem, ülkedeki olimpiyat coşkusunu hüzne boğdu. Ülkenin her yerinde halk deprem ile ilgili anlık gelişmeleri takip ediyor.

Binbir zahmetle ulaştığımız deprem bölgesinde ilk önce ceset kokuları karşılıyor bizi. Ve yollarda duyulan sirenler, bağrışlar, gözyaşları… Binlerce evin yerle bir olmuş görüntüsü ürpertiyor. Felaketzedeler yolların kenarlarına kurulan çadırlarda barınıyor. Yaralıların çoğu, parklarda tedavi edilmeye çalışılıyor. Bölgedeki kuru gıda sorununun kısmen aşılması moral kaynağı. Ancak temiz su, ilaç, çadır ve battaniye hâlâ yetersiz. 150 bine yakın asker ve polis kurtarma çalışmalarına katılmış durumda. Sağlık Bakanlığı da halkı acil kan bağışına çağırıyor. Devlet yardım çalışmaları için 100 milyon dolar fon ayırırken uluslararası yardımlar facianın yükünü hafifletiyor. Pekin yönetimi, sadece para ve yardım malzemesi kabul edebileceğini, yardım ekibi istemediğini duyurdu.Depremin merkez üssünün kırsal dağlık bölge olması, kurtarma ekiplerinin işini zorlaştırıyor. Bölgenin kırsalda bulunması kurtarma ekiplerine zorlu bir yolculuk yaşattı. Yetkililer ancak 72 saatte depremin merkezine ulaşabildi. Bu gecikmeden dolayı ölü sayısının katlandığı ifade ediliyor. Depremin üçüncü gününde açıklanan resmî rakamlara göre can kaybı 22 bine ulaştı. Ancak genel manzara, kayıpların 100 bini aşabileceğini hissettiriyor.

Başta tüm Çin olmak üzere, Vietnam ve Tayland’da da hissedilen depremin ardından yerli ve yabancı gazetecilerin bölgeye akını sürüyor. Ancak güvenlik nedeniyle Chengdu’daki tek havaalanının ulaşıma kapatılması, gazetecileri zorlu ve zahmetli yollara sevk ediyor. Yetkililerin devlet medyasına gösterdiği pozitif ayrımcılık da diğer basın mensuplarını üzüyor.AİLESİNİN AKIBETİNİ ÖĞRENEMEDİ

Görülmemiş bir travma yaşayan depremzedelerin psikolojilerinin bozulduğu görülüyor. deprem bölgesine 1500 kilometre uzaklıktaki Pekin’den anne ve babasını bulmak üzere gelen 42 yaşındaki Xiao Qiang, ‘kendinde olmadığını’ ifade ediyor. Xiao, deprem haberini alır almaz Chengdu’ya hareket etmiş. Ancak bölgeye 15 saatlik uçak rötarıyla ulaşabilmiş. Ailesinin yaşadığı bölgeye karayolu ulaşımının da yapılamaması belini bükmüş: “Anne ve babama kavuşamadım. Yollar tahrip olmuş. Haberleşme hatları da kesik. Hâlâ kendilerinin sağ olup olmadığını bilmiyorum. Habersizlik ve üzüntü beni ihtiyarlattı.” Bir gün sonra Xiao’yu daha da kötü bir durumda buluyoruz: “Nihayet telefon hatları tamir edildi. Ama hâlâ aileme ulaşamadım.” Yanımızda telefona sarılan Xiao, operatörün, “Aradığınız cep telefonu kapalı.’’ cevabını alınca bir kez daha gözyaşlarına boğuluyor. “Bunun manası, onlar hayatta olmayabilir.’’sözü dökülüyor dudaklarından. Xiao ailesinden haber alana kadar bekleyişini sürdüreceğe benziyor.RÜŞVET, DEPREMİN ŞİDDETİNİ ARTIRDI

Xiao gibi deprem bölgesinden haber bekleyenlerden biri de He Jihua. 2 aylık çocuğu ve eşinden haber alamadığı için sinir krizlerine giriyor. Bir an olsun eşi ve çocuğuna kavuşmak isteyen He, sabır ve umutla beklemekten başka çaresi olmadığını söylüyor.

Depremde okul, fabrika ve hastanelerin yıkılıp, binlerce kişiye mezar olması akıllara değişik soruları getirdi. Geniş çaplı yıkımda, inşaat sektöründe dönen ‘rüşvet sisteminin’ etkili olduğu iddia ediliyor. Merkezi Şanghay’da bulunan Jones Day yatırım-finansman şirketine bağlı Büyük Çin İnşaat Grubu’nun Genel Müdürü Ashley Howlett, “Rüşvet, depremin yıkımını artırmada büyük etken” açıklamasını yaptı. Howlett, Çin’deki yapılarda müteahhitler için büyük rüşvet payları olduğunu savundu. Bu iddiaları deprem bölgesindeki manzaralar da destekliyor. Zira yıkılan okul ve hastane gibi kamu binalarının hemen yanındaki binalar ayakta duruyor.Okul ve hastanelerin yerle bir olduğu Dujiangyan şehrinde çekim yapmak isteyen muhabirler askerin engeliyle karşılaşıyor. Uzaktan da olsa doktor, hasta ve hemşirelere mezar olan hastanenin önündeki kurtarma çalışmalarını görüntülemeye müsaade edilmiyor. Halk da, “Yabancıları sevmiyoruz. Amerikalıları istemiyoruz. Bizi kötü yansıtıyorsunuz.’’ sözleriyle çekimlere karşı çıkıyor. Bunda, CNN televizyonunun kanlı Tibet ayaklanmasındaki yayınlarının çok etkili olduğu söyleniyor. Tibet olayı sonrasında Çin medyasının yayınları, halktaki yabancı medya düşmanlığını iyice artırmış durumda.

Son 30 yılın en büyük felaketi olarak adlandırılan Sichuan Depremi’nin Çin ekonomisine olumsuz etki yapacağı da bir gerçek. Deprem, Şanghay bileşik endeksinde yüzde 1,4 düşüşe neden oldu. Pirinç ve gıda üretiminin çok olduğu bu eyaletteki depremin şubat ayında yüzde 8,5 açıklanan enflasyon oranını artırması bekleniyor. Ülke büyümesinde de bu durumun etkili olacağı ifade ediliyor.

Sichuan eyaletinde 1904’ten 1976’ya kadar 7’nin üzerinde 7 deprem oluştu. Yetkililer, bu depremi 5 yıl önce tahmin ettiklerini açıkladı. Ayrıca deprem öncesi bölgedeki hayvanlarda garip davranışlar gözlemlendiği, kara kurbağalarının Mianzhu bölgesinde caddelere taştığı belirtilmişti. 1976’da başkent Pekin yakınlarındaki Tangshan kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde en az 260 bin kişi ölmüştü. Son yıkım, o tarihten sonraki en büyük felaket olarak kayıtlara geçti.

AKSİYON

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious