Deprem Dede, Çorumluları rahatlattı

Deprem Dede, Çorumluları rahatlattı.10744
  • Giriş : 03.04.2008 / 15:55:00

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Çorum’da bu şiddette depremlerin yaşanmasının doğal olduğunu açıkladı. İşte Işıkara'nı tespitleri:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Çorum’un deprem kuşağında yer alan bir il olduğunu belirterek, “Çorumlu depremle yaşamaya alışmalı” dedi.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Çorum’da bu şiddette depremlerin yaşanmasının doğal olduğunu açıkladı.

Seydim Merkezli depremlerin, her ne kadar 2. Derece deprem Kuşağı’nda olsa da büyüklüğünün değişkenlik gösterebileceğini kaydeden Prof. Dr. Işıkara, depremlerden korunmanın en önemli yolunun yaşanılan mekânlara güvenmekten geçtiğini söyledi.

Depremlerin ne zaman ve ne büyüklükte olacağının önceden bilinmesinin mümkün olmadığını dile getiren Işıkara, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“ Çorumlular, deprem Türkiye’nin kaçınılmaz bir gerçeği. O nedenle depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

Çorum’da bu büyüklükteki depremlerin olması normal. Ayrıca bu tür sarsıntıların devamı da olağan.

Çorumlular, paniğe kapılmadan depremden korunma yollarını yeniden hatırlamalı. Depremden korunmanın en önemli yolunun ‘deprem güvenli binalar’ olduğu da akıllardan çıkarılmamalı.”

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious