Deprem enerjisi boşaltılabilir

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

Deniz Bilimcisi Prof. Dr. Atilla Uluğ, Marmara'daki deprem enerjisinin yapay yolla boşaltılabileceğini belirterek, Bakanlar Kurulu'nun 1999 depreminden sonra bu öneriyi tartıştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, Marmara'daki deprem enerjisinin yapay yolla boşaltılabileceğini belirterek, 1999 depreminden sonra Bakanlar Kurulu'nun bu öneriyi tartıştığını söyledi. Uluğ, deniz tabanının yapısı nedeniyle Marmara'da tek seferde büyük bir yırtılma olamayacağını öne sürdü. Yöneticilerin depremi yeterince ciddiye almadığını, araştırmalara kaynak ayrılmadığı için yabancı araştırmacıların raporlarına tabi kalındığını ileri süren Prof. Dr. Uluğ, Marmara fay haritalarının ilk kez Türk araştırmacılar tarafından yayınlandığını söyledi.

TAZMİNAT YÜZÜNDEN REDDEDİLDİ

Uluğ, 17 Ağustos'tan sonra Marmara Çınarcık çukurunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) denetiminde büyük bir nükleer patlama yapılması önerisinde bulunduğunu belirterek, “Bu nükleer patlamayla fayın takıldığı yeri açalım, suni bir deprem meydana getirelim dedim. Görüşüm çok benimsendi, Bakanlar Kurulu'nda da konuşuldu.” dedi. Böyle bir patlama ile faydaki enerjinin boşaltılabileceğini ileri süren Uluğ “7 veya 7,5'luk deprem açığa çıkar. Bunu yaptığınız zaman insan kaybı olmayacak belki, ama pek çok maddi hasar meydana gelecek. 'Herkes devletten tazminat talep eder ve devlet tazminatın altından kalkamaz' dediler, konuyu kapattık” diye konuştu.

TEK SEFERDE YIRTILMAZ

Marmara'nın ezik büzük yapısı olduğunu ve yaşının 5-6 milyondan fazla olmadığını kaydeden Uluğ, “Marmara'da kristalize sırtlar, yükseltiler, çukurluklar var. Örneğin, gazete kağıdını 2-3 yerine bant yapıştırırsanız yırtamazsınız. Faylar bir yere kadar gelip takılıyor, tekrar yırtılıyor” dedi. Tsunami olabilmesi için de deniz tabanında aniden bir dağ veya çukurluk oluşması gerektiğini vurgulayan Uluğ, “Marmara'da bin metreyi geçen çukurlar var. Denizaltı heyelanları da tusunami üretebilir” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious