Deprem geliri ne oldu?

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Marmara Depreminden sonra vatandaşa yüklenen vergilerden elde edilen gelirin ne kadar olduğunu sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karademir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, Lübnan'da bir aydan fazla süren saldırılarda meydana gelen zararın 2.5 milyar ile 9 milyardolar arasında olduğunun tahmin edildiğini, 40 saniye süren Marmara Depreminin zararının da aynı büyüklükte olduğunu belirtti.

Depremden sonra evlerini kaybeden hak sahiplerine sağlanan konutlar ile bu konutlara yerleşenlerin sorunları konusunda hükümetin ne tür bir çalışma yürüttüğünü soran Karademir, önergesinde şunları kaydetti:

''17 Ağustos depreminden itibaren vatandaşın üzerine afet nedeniyle yüklenen vergilerden ne kadarlık bir gelir elde edilmiştir? Bu gelir nerelerde ve nasıl kullanılmıştır? Bu vergilerin alınmasına devam edilecek midir?

Halkın bilinçlenmesi ve afet zararlarının azaltılmasında rol alması için AKP hükümetleri döneminde bu güne kadar ne tür proje ve uygulamalar hazırlanmış ve yürürlüğe konulmuştur?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious