Deprem gibi karar

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin deprem stratejisinin belirlenmesi için kurulan konsey 6 Ocak'ta lağvedildi. Konsey Başkanı Prof. Haluk Eyidoğan kararı tesadüfen öğrendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin 1999'da yaşadığı deprem felaketlerinin ardından, ülke genelinde deprem stratejisini belirlemesi ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla kurulan Ulusal deprem Konseyi, Başbakanlık genelgesiyle lağvedildi. Ulusal deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, kararı tesadüfen öğrendiklerini belirterek, "Başbakanlık herhalde deprem konusunda uzmanlarca ulusal düzeyde danışmanlık yapılmasına gerek olmadığını düşünüyor" dedi.
Başbakanlık'ın 6 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan genelgesiyle, "Sadece belli bir tarihe veya döneme mahsus olarak yayımlanması nedeniyle artık uygulama alanı kalmayan, güncelliğini yitirdiği veya yayımlanma amacı gerçekleştiği halde yürürlükten kaldırma işlemi yapılmayan" toplam 1085 adet genelge yürürlükten kaldırıldı. Bunlar arasında Ulusal deprem Konseyi'nin kurulmasına ilişkin 21 Mart 2000 tarihli genelge de yer aldı. Eyidoğan, karardan 4 - 5 gün önce haberi olduğunu belirterek, "Öğretim üyesi arkadaşla konuşuyorduk. 'Konsey lağvedilmiş galiba, öyle mi?' diye sordu. 'Haberim yok, sen nereden duydun' dedim. Arkadaşım, 'Başkasından öğrendim' dedi. Resmi Gazete'nin web sitesine girdim. Kararı gördüm. Konseyin diğer üyelerinin çoğunun da bu durumdan haberi yoktu. Kararın yaklaşık bir ay önce imzalanmış olmasına rağmen, konseye halen bildirilmemiş olması anlaşılamayan diğer bir konudur" diye konuştu.
Türkiye'nin, ortalama her 14 ayda, büyüklüğü 6 ve daha fazla olan deprem meydana gelme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bir ülke olduğunu vurgulayan Eyidoğan, şöyle konuştu: "Genelgede ileri sürülen 'Artık uygulama alanı kalmaması' gerekçesi anlaşılmaz bir durum. Bu karar birilerinin konseyden rahatsız olduğunun bir göstergesi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'le gayet olumlu görüşmeler yapıyorduk. Karar bizi çok şaşırttı."
Konseyin Başkan Yardımcısı Oktay Ergunay da "Demek ki böyle bir yapıya ihtiyaç kalmamış. İnşallah ülkede büyük depremler olmaz" dedi.

Başbakanlık: Düzenleme yapılacak

Başbakanlık kaynakları, deprem konusunda Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Afet İşleri Genel Müdürlüğü gibi kurumlar bulunduğunu anımsatarak, bu kurumlar arasında koordinasyonu sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılacağını bildirdi. Bu düzenleme çerçevesinde Ulusal deprem Konseyi'ni lağvetme kararı alındığını kaydeden kaynaklar, deprem konusunda kapsayıcı bir kurumsal yapılanmaya gidilmesi yönünde bir görüş olduğunu ifade etti. Kaynaklar, TÜBİTAK'tan, konseyin lağvedilmesi konusunda uygun görüş alındığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious