'Deprem' haritası çıkarıldı

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Fırat Üniversitesi'nin öğretim üyeleri, ''Doğu Anadolu Fay Sistemi'nin Gölbaşı Çevresindeki Özellikleri'' hakkında rapor hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adıyaman Gölbaşı Kaymakamlığı'ndan gelen istek üzerine Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Ercan Aksoy ve Yrd. Doç. Dr. Murat İnceöz tarafından hazırlanan raporda, Gölbaşı yerleşim alanında deprem riskinin yüksek olduğu ve meydana gelebilecek bir depremde can ve mal kaybının yüksek olacağı savunuldu.

Raporda, Gölbaşı-Türkoğlu segmetinde yaklaşık 400 yıldır büyük bir depremin kayıtlara geçmediği belirtilirken, buna neden olarak da segment üzerinde bulunan Gölbaşı-Balkar-Pazarcık gibi yerleşim birimlerinin, tarihsel geçmişi bulunmayan bölgeler olması gösterildi. Gölbaşı yerleşim alanı için deprem riskinin yüksek olduğu ve meydana gelebilecek olası bir depremde ortaya çıkacak can ve mal kaybının fazla olacağının vurgulandığı raporda, bölge güzergahında yer alan doğalgaz ve petrol boru hatlarının risk altında bulunmasına dikkat çekildi.

Gölbaşı-Türkoğlu segmentinde yer alan geniş vadilerde yüksek sıvılaşma potansiyeline sahip alüvyal birimler ile yüksek yeraltı su düzeyinin bölgede yoğunlaşan yapılaşma için önemli bir tehdit unsuru olduğunun anlatıldığı raporda, Gölbaşı-Türkoğlu segmentinin birçok yerinde aktif fayların üzerinden geçen petrol ve doğalgaz boru hatları olduğu bildirildi. Raporda, meydana gelme olasılığı son derece yüksek, yıkıcı bir depremin oluşturabileceği yanal ve düşey ötelenmelerin, söz konusu boru hatlarını tehdit ettiği, bu riskin, ulusal çıkarlar açısından değerlendirilmesi gereken önemli bir sorun olduğu kaydedildi.

Gölbaşı Kaymakamı Sefer Yılmaz, yaptığı açıklamada, raporun, başta Adıyaman Valiliği olmak üzere DSİ, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Adıyaman İl Müdürlüğü, BOTAŞ Kahramanmaraş Şubesi Müdürlüğü, NATO IB5 Boru Hattı Pompa İstasyonu Şefliği, Gölbaşı ve Harmanlı, Belören ve Balkar Belediye Başkanlıkları ile ilçe milli eğitim müdürlüğüne bilgilendirme amacıyla gönderildiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious