Deprem için can simidi projeleri

Deprem için can simidi projeleri.13117
  • Giriş : 21.05.2008 / 09:45:00

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, yakın zamanda olası İstanbul depreminde Başakşehir, İkitelli ve Kayabaşı projelerinin can simidi olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Novo Sarajevo (Yeni Saraybosna) Belediyesi ile kardeş şehir ilişkilerini geliştirmek için dün Bosna Hersek’e giden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, İstanbul depreminde Başakşehir, İkitelli ve Kayabaşı projelerinin can simidi olacağını söyledi.

Yeniay, “Özellikle Kayabaşı bölgesinde Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) Güngören büyüklüğünde 7 milyon metrekarelik bir alanı verdik. Buraların imar planları tamamlandı.” dedi.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada yaklaşan İstanbul depremi için rezerv alanlar oluşturulduğunu ve Kayabaşı, İkitelli, Başakşehir’deki rezerv alanlarının da Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) verildiğini söyledi.

Küçükçekmece’nin İstanbul Avrupa yakasındaki konut stoklar içinde tek rezerv alanı olduğunu ve bu alanların deprem için önem teşkil ettiğini dile getiren Başkan Yeniay, “10 yıllık zaman dilim içerisinde Başakşehir, Halkalı ve Kayabaşı bölgesine 500 bin nüfus gelecek. Bunların çok daha doğru planlanması lazım. Özellikle Kayabaşı bölgesinde Toki’ye verdiğimiz 7 milyon metrekarelik bir arazi var. Bu Güngören büyüklüğündeki bir arazidir. Buraların imar planları şu an tamamlandı. İstanbul depremi eli kulağında dolayısıyla biz de deprem için tedbir almak zorundayız. Başakşehir, Kayabaşı ve İkitelli de ürettiğimiz rezerv alanlar İstanbul depremi için can simididir. Eğer ticari amaçlı olarak düşünürsek Başakşehir ve Kayabaşı bölgesi de 10 yıl sonra bitecek. Hareket kabiliyetimiz ciddi anlamda azalacaktır. Bu alanları yaparken amacımız 500 bin nüfus getirmek değil, yaşam alanlarını sağlıklaştırmaktır. 10 yıl sonra çok geç olabilir. Her yönüyle problemlerden, tehlikelerden arınmış, dünyadaki yaşam standartlarının üstüne çıkmış bir yer planlıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün hedefi olan muhasır medeniyetlere çıkmak istiyoruz. Muhasır medeniyetlere de şehirlerinizle, sosyal ve kültürel yapılarınızla çıkarsınız. Bizde kendimize hedef olarak bunu seçtik.” dedi.

TIR TERÖRÜ BİTİYOR

Küçükçekmece Belediye Başkanı, Halkalı ve çevresindeki garajlardan Halkalı Gümrüğü’ne hareket ederek büyük bir trafik kargaşasına yol açan TIR terörününde yakın bir zamanda biteceği müjdesini verdi. İlçe halkının yaşadığı otoyol ve bağlantı yollarında, trafiği kilitleyen TIR’lardan kurtulacağını belirten Yeniay, “ Gümrük yolu ile bu TIR terörü ortadan kalkacak. Büyükşehir’in başlattığı proje üç ay içinde bitecek Dolayısıyla TIR terörü ortadan kalacak Şehrin merkezinde gümrüğün ne işi var. Sorgulanması gerekiyor. Bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmelerinde buradan kaldırılması gündemde Çevre yolları gümrük yolları devreye girecek ilçemizdeki tır baskısından büyük ölçüde kurtulmuş olacağız” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious