Deprem için mahalle örgütlenmesi!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Rektör Yılmaz, 'Kaos ortamında kimse yardımımıza gelemeyecek. Onun için mahalleler bazında örgütlenmek çok önemli' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"İstanbul'da deprem olacak. Ancak ne zaman olacağını bilmiyoruz. Tıpkı ölümcül bir hastanın ne zaman öleceğinin bilinmediği gibi... Gelecek 30 yıl içinde yüzde 60 olasılıkla olacağı hesaplanıyor. Bunun 7 yılı geçti. Kısaca her geçen gün depreme daha çok yaklaşıyoruz" diyor uzmanlık alanı jeoloji olan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz...

17 Ağustos 1999'da İTÜ Maden Fakültesi Dekanı olan Yılmaz, depremden bu yana basına ilk kez konuştu. Yılmaz, suskunluğunun nedenini de "O günlerde konunun uzmanı olan da, olmayan da konuşuyordu. Polemiklerden uzak durmak istedim. Daha çok akademik toplantı ve çevrelerde konuşmayı tercih ettim" diye açıklıyor.

Örgütlenme önemli

Yılmaz, yaklaşık bir yıldan beri Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı'nı oluşturmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:
"Özellikle İstanbul depreme kendi kendini hazırlamalı. Çünkü hazırlamazsa deprem sonrası oluşacak bir kaos ortamında zor durumda kalacak. Ulaşım ve iletişim bağlantıları kesilecek olan şehir nasıl yardım alacak? O nedenle mahalle bazında örgütlenmeye önem vermemiz gerekiyor."

Her yıl deprem yardımı

İsviçre hükümetinin 17 Ağustos'tan sonra Türkiye'ye her yıl deprem yardımı yaptığını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:
"İsviçre bu yardımın düzenlemesini Türklerin yapmasını, yani bir vakıf oluşturulmasını istiyor. Bu vakfın oluşturulması için 500 bin YTL gerekiyor. Yaklaşık 25 kişilik bir girişimciler grubu oluşturuldu bu vakfın organizasyonu için. Şu anda geçici yönetim kurulu var. Başkanlığını eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, genel sekreterliğini ise Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Ünal Somuncu yapıyor. Ben de bir üyesiyim. 100 hamiyetperver insan bulup bu parayı bir araya getirmeye çalıştık. Aralarında iş dünyasının çok tanınmış isimleri, 5'er milyar lira vererek vakfın oluşmasına katkıda bulundu. Ekimde gerçek yönetim kurulu belirlenecek ve Türkiye'ye tanıtılacak."
Bugüne kadar 80 mahallede örgütlendiklerini, 15-20 bin dolar değerinde deprem konteynerleri yerleştirdiklerini anlatan Yılmaz, "Mahallelerde depreme karşı hazırlık yapmayı amaçlayan bir proje bu. Çünkü depremden sonra oluşacak kaos ortamında kimse yardımımıza gelemeyecek" dedi.

İlk 72 saatte destek projesi

Afetlerden sonraki ilk 72 saatte profesyonel ekiplerin yetersiz kalması nedeniyle halkın kendi kendine müdahale etmesi gerçeğinden yola çıkan MAG, Mahalle Afet Destek projesi kapsamında, gönüllülere hem eğitim hem de malzeme temin ederek, mahalle düzeyinde afete hazırlık birimleri yaratıyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious