Deprem korkusu İzmirlilerin ödünü koparıyor!

  • Giriş : 09.11.2007 / 18:08:00

Ege Denizi'nde sabaha karşı 5.3 ve 4.5 şiddetinde meydana gelen depremlerin artçı şoklarla bir süre devam etmesi İzmirlileri korkuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'in Urla ilçesi Uzunkuyu köyü ve Urla-Seferihisar açıklarında 19 saatte en küçüğü 2.8, en büyüğü 3.6 olmak üzere 15 deprem meydana gelmesi üzerine İzmir halkı büyük panik yaşadı. Uzmanlar yaptığı açıklamada, Urla ve Seferihisar bölgelerinde aşırı hareketlenmeler olduğunu belirterek bu tür depremlerin büyük depremleri tetikleyebileceğini ifade etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Doğal Afet Kaynaklı Bütünleşik Kriz Yönetimi Çalışma Grubu Koordinatörü Prof.Dr Atilla Uluğ, İzmirlileri büyük depremlere karşı tedbirli olmaya davet ederken, bu tür depremlerin büyük depremlerin yerlerini belirttiğini fakat zamanı hakkında bir bilgi vermediğini söyledi. Uluğ, yaptığı açıklamada, "Türkiye'de Batı Anadolu jeolojik olarak gelişimini sürdürüyor. Dolayısıyla yer kabuğu hareketlilikleri sürekli devam ediyor. Midilli Adası açıklarında 5 şiddeti

üzerinde deprem meydana geliyor. Bu durum Urla-Seferihisar bölgelerinde daha yoğun bir şekilde görülmektedir" dedi.

KÜÇÜK DEPREMLER BÜYÜK DEPREMLERİN HABERCİSİDİR

Büyük depremin olduğu yerlerde küçük depremlerin olduğunu anlatan Prof.Dr. Atilla Uluğ, sözlerine şöyle devam etti: "Yer kabuğu ani bir parçalanma gerçekleştiremez. İlk başta küçük depremler meydana gelerek kendini esas kırılmaya hazırlar. Daha sonra ana deprem meydana gelerek büyük parçalanma olur. En son aşamada ise artçı şoklarla yer kabuğu kendini parçalayarak çürüme meydana gelir. Batı Anadolu'da meydana gelen bu tür depremler aslında büyük depremlerin nerede olacağını belirtir. Ancak zamanını kesinlikle belirleyemez. İnsanoğlu şu an böyle bir teknolojiye sahip değil."

İzmirlilere uyarılarda bulunan Uluğ, sözlerini şöyle tamamladı: "Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Yaşadığımız binaları ve eşyaları depreme karşı dayanıklı hale getirmeliyiz. Bu hazırlıkları yaptıktan sonra depremi evimizde bile yaşayabiliriz."

Depremi hisseden vatandaşlardan biri çok korktuklarını belirterek, "Gece iki kez deprem oldu. İkisinde de çok korktuk. Geceyi dışarıda geçirenler oldu. Bir de sabah 09:30 sıralarında deprem olması bizi gerçekten çok tedirgin etti" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious