Deprem olacağını önceden bildi mi?

Deprem olacağını önceden bildi mi?.12055
  • Giriş : 07.04.2009 / 16:33:00

İtalyan bir araştırmacı ülkenin orta kesimlerinde önceki gün meydana gelen depremi önceden tahmin ettiğini ancak yetkililer tarafından susturulduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Resmi RAİ televizyonuna konuşan laboratuvar teknisyeni Giampaolo Giuliani, kendi geliştirdiği, yeryüzünün yaydığı radon gazının miktarını ölçen cihaz sayesinde depremi önceden tahmin ettiğini belirtti. Giuliani, birkaç gündür, bilgisayarındaki radon gazıyla ilgili verileri gördüğünde ve bunun depremin işareti olduğunu anladığında dehşete düştüğünü anlattı.

Yetkilileri bu konuda uyardığını anlatan Giuliani, ancak halkı paniğe sevk ettiği gerekçesiyle savcılar tarafından kovuşturmaya uğradığını söyledi. Basında çıkan haberlerde, internette yayımladığı uyarıları geri çekmeye zorlanan Guiliani'nin şimdi özür beklediği kaydedildi.

Ancak Giuliani, RAİ'ye yaptığı açıklamada, hiçbir zaman halka bu konuda uyarıda bulunmadığını, sadece yetkilileri bilgilendirmekle yetindiğini ifade etti. Giuliani'nin, depremin olduğu L'Aquila'nın 50 kilometre güneyindeki Sulmona şehrinde deprem olacağını söylediği belirtiliyor.

Roma'daki Milli Jeofizik Enstitüsü Başkanı Enzo Boschi, radon gazının bazen depremden önce yayıldığı olgusu üzerinde çalışıldığını, ancak şu anda gaz ile deprem arasında bir bağlantı kurmanın yolunun olmadığını bildirdi. Yetkililer Giuliani'yi dikkate alsaydı can kaybının daha çok olacağını öne süren Boschi, "Düşünün ki, bu uyarıyı kabul etseydik ve Sulmona'yı boşaltsaydık, tahliye edilenlerin çoğu bugün L'Aquila'da bulunacaktı" dedi.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, depremde ölenlerin sayısının 207'e yükseldiğini açıkladı.

Dün meydana gelen 6.3 şiddetinde depremin bilançosu artmaya devam ediyor. Basının karşısına geçen İtalyan başbakan, ölü sayısını 207 olarak açıkladı. Ölülerden 17'sinin kimliğinin henüz belirlenemediğini belirten Berlusconi, yaralıların 100'ünün de kritik durumda olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*