Deprem profesöründen deprem gibi sözler

Deprem profesöründen deprem gibi sözler.8878
  • Giriş : 15.07.2008 / 22:03:00
  • Güncelleme : 15.07.2008 / 22:06:07

Deprem profesörü Ahmet ERcan Akdeniz'deki 6.4'lük depremi yorumladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Jeofizik Kurumu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Uzun süredir Marmaris-Fethiye-Rodos dolayında olan depremciklerin, kuzeydoğu-güneybatı doğrultulu dizilimi bu bölgedeki kırıkların çalıştığını göstermektedir” dedi.

Ercan, yazılı açıklamasında, Akdeniz'de Rodos adasının güney batısında adaya 65 kilometre uzakta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremin, Girit-Rodos-Fethiye dalma batma kuşağının kuzey sınırında yer aldığını belirtti.

Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:
“Bu yay kuşağı boyunca olan depremlerin yüzde 60'ının derinlikleri 30 ile 150 kilometre, gerisi 30 kilometreden sığdır. Bu depreminde derin olması sonucu etkisi az oldu. Geçmişte, bu deprem yayı önünde yanardağ kuşakları boyunca Santorini ile Rodos'ta tsunami yaratabilen 7 ile 7.6 büyüklüğünde depremler oldu. Türkiye kıyılarında en etkin kırık; Gökova-Kale, Tavas-Honaz-Sandıklı-Afyon kırığıdır. Bu kırıklar ile dolayındaki kimi diri kırıkların üretebileceği deprem büyüklüğü 6.6'yı geçmez. Uzun süredir Marmaris-Fethiye-Rodos dolayında olan depremlerin, kuzeydoğu-güneybatı doğrultulu dizilimi bu bölgedeki kırıkların çalıştığını göstermektedir. Bu depremi büyük bir depremin izleyip izlemeyeceği bilinmiyor. Ancak 5,5 ile 6'ya dek varan artçı depremleri üretmesi gelen 15 gün içinde beklenmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*