Deprem şehitleri 3 gün anılacak

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Kocaeli Belediyesi, 17 Ağustos depreminin 7. yıldönümü nedeniyle bu yıl farklı bir anma programı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Etkinlikler 15, 16 ve 17 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. İlk etkinlik Zemin deprem Etüt Şube Müdürlüğü, mimar, inşaat ve jeoloji odaları ile birlikte İzmit Yürüyüş Yolu'nda, Gebze, Kandıra ve Gölcük Belediyelerinde stantlar açacak.

Büyükşehir Belediyesi ve meslek odalarının depreme yönelik çalışma ve faaliyetlerinin tanıtılacağı stantlarda vatandaşlara deprem tedbirleri teknik bilgiler kitapçığı ile deprem eğitim CD'si dağıtılacak. Yürüyüş Yolu'ndaki stantta ise Kızılay 3 gün sürecek bir kan bağışı kampanyası gerçekleştirecek.

Felaketin yıldönümündeki en önemli organizasyonlarından biri ise fuarda gerçekleştirecek. 16 Ağustos akşamı saat 21.00'de başlayacak olan anma programı, depremin başlama saati olan 03.02'ye kadar sürecek.

Güneş Sahnesi'nde düzenlenecek programı Deniz Feneri Programı'nın yapımcısı ve şair Uğur Aslan yönetecek. İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Dursun Ali Erzincanlı, Erkan Mutlu ve Mesut Şimşek'in yer alacağı programda Kuran'ı Kerim'i en iyi okuma yarışmasında Kocaeli birincisi seçilen Ahmet Yıldıran da Kur'an okuyacak. Ayrıca 34 kişiden oluşan Konya Türk Tasavvuf Müziği korosu ilahi ve semah gösterileri ile programa katılacak.

Geç saatte sona erecek anma programı için Büyükşehir Belediyesi kendisine ait otobüslerle vatandaşları şehir içine taşıyacak.

Öte yandan; 16 Ağustos günü ise arşivlerden derlenen deprem fotoğrafları ile Sanat Galerisi'nde bir sergi açacak. Saat 13.00'te açılışı Başkan İbrahim Karaosmanoğlu tarafından yapılacak serginin ardından Büyükşehir Belediye Meclis Salonu'nda "17 Ağustos 1999 Depreminden Alınan Dersler" konulu bir panel düzenlenecek.

Saat 14.00'te başlayacak panele Boğaziçi, Kocaeli ve İstanbul Üniversitesi'nin kendi dallarında uzman akademisyenleri katılarak görüşlerini bildirecek. Panele ayrıca 17 Ağustos depreminin ardından yaptığı açıklamalarla topluma önemli bilgiler veren Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da katılarak bir konuşma yapacak.

"Depremde İlk Yardım ve Ruhsal Etkileri" konulu panel ise 17 Ağustos günü saat 14.00'te Halk Eğitim Salonu'nda gerçekleştirilecek. Panelde Ankara GATA Ergen Psikiyatri, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanları ile yine aynı üniversiteden Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanları katılarak deprem sonrasında yaşanan ruhsal sorunları ele alacak.

Ayrıca Kocaeli Müftülüğü ve yine Büyükşehir Belediyesi'nin ortak organizasyonu ile 17 Ağustos günü saat 20.00'de Anıt Park'ta depremde hayatlarını kaybedenler için mevlit okutulacak.

Mevlide Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan da katılarak halka hitap edecek. Mevlidin ardından halka helva dağıtılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious