Deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Kayseri'de bir ilköğretim okulunda yapılan deprem ve yangın tatbikatında gerçeğini aratmayacak görüntüler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayseri Büyükşehir Belediye İtfaiyesi ile Kayseri Arama-Kurtarma Gönüllüleri Derneği ekipleri, Esentepe mahallesindeki da deprem ve yangın tatbikatı düzenledi. Tatbikata okulda ilk kez oluşturulan öğrenci ve velilerinden oluşan eğitimli İtfaiye Gönüllüleri Grubu da katıldı. Tatbikatta senaryo gereği, 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. deprem sırasında meydana gelebilecek yıkımdan sıraların aralarına sığınarak korunan 137 öğrenciden 117'si, sarsıntının ardından hızla okulu tahliye etti.

Yaralanan ve çığlıklar atarak arkadaşlarından yardım isteyen 3'ü ağır 8 öğrenciye ise ilk müdahaleyi İtfaiye Gönüllüleri Grubunun arama-kurtarma ekibi yaptı. İtfaiye ekipleri de okulun üst katlarında mahsur kalan 12 öğrenciyi itfaiye aracının merdivenlerinden indirerek kurtardı. Hasarlı binadan çıkarılan yaralılar ise bahçede yapılan müdahalenin ardından ambulanslarla hastanelere sevkedildi. Öğrenciler deprem sırasında çıkan yangına da yangın söndürme tüpleriyle müdahale ederek kısa sürede söndürdü. Yangın tatbikatına ev kazalarına karşı 4 saat eğitim alan veliler de katıldı. Bir tüpün üzerinde pişirilen yemeğin alev alması sonucu çıkan yangına da ev kadını veliler yangın sördürme tüpleriyle müdahale etti.Tatbikatı, okul bahçesinde toplanan ev kadınları da çocuklarıyla birlikte izledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Mustafa Kızılkan, tatbikat sonrası yaptığı açıklamasında, kentteki 900 yangından 160'ının Belsin bölgesinde meydana geldiğini söyledi. Belsin bölgesini bu sebeple pilot bölge seçtiklerini ve Esentepe Mumcular İlköğretim Okulunda ''İtfaiye Gönüllüleri Grubu'' oluşturduklarını ifade eden Kızıldan, 40 öğrenciye 18 saat, 32 veliye de 4 saat eğitim verildiğini ifade etti. Kayseri Arama-Kurtarma Gönüllüleri Derneği Temsilcisi Mehmet Eskitaş da gönüllüler olmadan arama-kurtarma çalışmalarının amacına ulaşamayacağını kaydetti. Afetlerde yaralılara ilk 72 saatte ulaşabilmenin çok önemli olduğunu dile getiren Eskitaş, bunun için de gönüllü organizasyonunun çok iyi yapılması gerektiğini anlattı. Eskitaş, bu amaçla ilk basamak olarak Mumcular İlköğretim Okulunu seçtiklerini ifade ederek, ''Sağolsunlar öğrenciler, öğretmenler çok iyi çalıştı. Bunu bütün Belsin'e yaymayı düşünüyoruz. Bir su damlası modeli ile gönüllülüğü bütün kente yayacağız. Bilinçli afet topluluğu oluşturmak için elimizden geleni yapmaya hazırız.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious