Deprem tatbikatı mı yoksa gerçek mi?

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Adapazarı'nda 7.4 şiddetinde meydana gelebilecek bir depremde uygulanacak Afet Acil Yardım Planı'nın denenmesi amacıyla bir tatbikat düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeditepe Üniversitesi Arama Kurtarma Kulübü (YÜDAK) ve Adapazarı İtfaiye Müdürlüğü'nün ortaklaşa gerçekleştirdiği tatbikatın ilk gününde deprem sonrası yetersiz kalan itfaiye ekipleri senaryo gereği İstanbul'da bulunan YÜDAK'la telefon bağlantısı kurarak yardım çağrısında bulundu. Yardım çağrısı üzerine harekete geçen 25 kişilik YÜDAK ekibi 2 saat sonra deprem bölgesine ulaştı.

Yine senaryo gereği, deprem bölgesine ulaşan YÜDAK ekipleri enkaz alanındaki yaralıları kurtarmak ve enkazdaki yangını söndürebilmek için işe koyuldu. İlk olarak enkaz alanındaki yangını başarıyla söndüren kurtarma ekipleri daha sonra enkaz alanında çevre emniyeti alarak enkazı projektörlerle aydınlattı.

Bunun ardından enkaz altında kalan 2 yaralıya ulaşan ekipler ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Beton yığınlarının altından çıkarılan yaralılar sağlık ekipleri tarafından ambulanslara taşındı. Tatbikat sırasında itfaiye ekipleri de YÜDAK ekibine yardımcı oldu.

Tatbikatın sonunda bir açıklama yapan YÜDAK Grubu Koordinatörü Vahap Algan, aldıkları afet eğitimini başarılı bir şekilde uyguladıklarını belirtti. 150 kişilik bir doğal afet ekiplerinin bulunduğunu kaydeden Algan, Adapazarı'ndaki tatbikata 25 kişilik ekiple katıldıklarını anlattı.

YÜDAK ekibinde bulunan Osman Yökçe de daha önce Bursa'da depremi yaşadığını ve bu nedenle deprem psikolojisini çok iyi bildiğini söyledi.

Türkiye'de olası deprem senaryolarından bahsedildiği bir dönemde böyle bir tatbikatın kendileri açısından iyi bir eğitim olduğunu vurgulayan Yökçe: "Olası bir depremde yeterli ekipler olmayacak. Biz iyi bir eğitim aldığımıza inanıyoruz. Bu eğitimin sonunda uygulamalı bir tatbikat yapıyoruz. Adapazarı'nda depremi yaşayan itfaiyecilerimiz bize burada depremi anlatacaklar."dedi.

Kurtarma ekipleriyle diğer kurtarma birliklerinin entegre olmasının güzel bir olay olduğunu belirten Adapazarı Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mehmet Ergelen ise profesyonel itfaiye ekiplerinin eğitiminden geçen YÜDAK üyelerinin aldıkları eğitimi üç gün boyunca burada sergileyeceklerini dile getirdi. Doğal afet eğitimlerini sadece üniversitelerle değil diğer şehirlerdeki kamu kuruluşu ve gönüllülerle yaptıklarını vurgulayan Ergelen, eğitimleri sürdüreceklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious