Deprem tatbikatı yapılırken deprem oldu

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde yapılan deprem, yangın ve heyelan senaryolu tatbikat sırasında 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Camikebir Mahallesi Kızılyer mevkisinde, daha önceden meydana gelen heyelan sebebiyle boşaltılarak belediye tarafından yıkılan evlerin enkazının bulunduğu alanda, Sivas Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri ile ilçe belediye personeli tarafından kurulan sivil savunma ekipleri ortak “deprem, heyelan ve yangın tatbikatı” gerçekleştirdi. Tatbikatının yapıldığı dakikada, merkez üssü Koyulhisar olan 3.5 büyüklüğünde deprem kaydedildiği bildirildi. Tatbikatta sivil savunma ekipleri, senaryo gereği ilçede meydana gelmiş 6 büyüklüğündeki depremde oluşan zararda, göçük altında kalan vatandaşların kurtarılmasını gerçekleştirdi.

İlçe halkının yoğun ilgi gösterdiği tatbikata tam kadro katılan İl Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri ile Koyulhisar Belediyesince oluşturulan 10 kişilik sivil savunma timi enkaz altında kalan vatandaşları, canlı arama dedektörü ile tarayarak kurtardı. Toprak kayması nedeniyle daha önceden boşaltılan bir lise binasında heyelan ve yangın tatbikatı da yapan ekipler, binada mahsur kalan vatandaşların kurtarılmasını uygulamalı olarak sahneledi.

Sivas Sivil Savunma Merkez İlçe Müdürü Nazif Ekinci, Sivil Savunma Haftası etkinlikleri kapsamında böyle bir tatbikat gerçekleştirdiklerini belirterek, senaryoda depremle oluşabilecek heyelan ve çıkabilecek yangının işlendiğini kaydetti.

Koyulhisar Belediye Başkanı İlhan Eren ise tatbikat bölgesini özellikle seçtiklerini belirterek, burada bulunan yerleşim yerlerinin 1970'li yıllarda afet konutu olarak yapıldığını, fakat yıllar sonra alanın alt zemininin kötü olması nedeniyle kısmen boşaltıldığını ifade etti.

Bu bölgede şimdiye kadar 5 evin yıkım işleminin gerçekleştiğini, yaklaşık 10 evin daha boşaltılması gerektiğini kaydeden Eren, tatbikat sırasında meydana gelen depremde can ve mal kaybının olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious