Deprem tatbikatından pekiyi aldılar

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Muhtemel bir depreme hazırlık için İstanbul dün alarmdaydı. Üç gün sürecek tatbikatın ilk günkü bölümü başarıyla tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bayrampaşa, Bağcılar, Kartal, Maltepe ve Eminönü ilçelerini kapsayan tatbikata 125 bin memur ve öğrencilerle birlikte 3 milyon kişi katıldı. İlk kez bu büyüklükte bir tatbikat düzenleyen İstanbul, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının hazırlıklarını da test etme imkanı buldu. 7,2 büyüklüğündeki bir deprem senaryosunun işlendiği tatbikatta en hazırlıklı kesim öğrenciler çıktı. deprem anında sıraların altına giren öğrenciler, sarsıntı durduktan sonra gruplar halinde dışarı çıkarken, yapılması gerektiği gibi birbirlerinin ellerini tutmayı ihmal etmedi. Alarm verilir verilmez sıranın altına girdiğini belirten 5. sınıf öğrencisi Ecem Güven, "Koridorda olsaydım kapının dibine çökerdim." dedi.

İstanbul Valiliği İl Kriz Merkezi'nde Vali Yardımcısı Ergun Güngör'ün yönetimindeki tatbikat, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü'nce saat 11.00'de, 7,2 büyüklüğünde, Büyükada'nın 2,2 kilometre güneyinde ve 5 kilometre derinliğinde ve muhtemel büyüklüğü 9,0 olan, yaklaşık 45 saniye süren bir deprem meydana geldiği bilgisi ile başladı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın aralarında bulunduğu kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri İl Kriz Merkezi'ne geldi. Garnizon Komutanlığı'ndan da arama ve kurtarma çalışmaları için yardım talep edildi. Telsizle polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine olay yerleri bildirilerek, takviye ekipler istendi. Japonya'da bulunan İstanbul Valisi Muammer Güler de İl Kriz Merkezi'ni arayarak depremle ilgili bilgi aldı.

Kartal Cevizli Mustafa Kemal Caddesi'ndeki boş arazide yapılan tatbikatta enkaz altında kalan depremzedeler kurtarıldı. İtfaiye ekipleri, temsili akaryakıt istasyonu, ev ve iş yerlerindeki yangınları söndürdü, İSKİ patlayan şebeke borularına müdahale etti. Bu arada, askeri birlikler Kartal Çavuşoğlu Mahallesi'nde Mehmetçik Çadır Kenti'ni kurarak, yemek, barınma ve sağlık hizmetlerinin sağlandığı toplanma merkezi oluşturdu.Bayrampaşa Altıntepsi Mahallesi'ndeki tatbikatta ise deprem sonrası yıkılan eski bir binada arama kurtarma çalışmaları yapıldı. Bu arada senaryoya göre deprem sonrası Bağcılar, Bayrampaşa, Kartal ve Sarayburnu'nda toplam 155 kişi öldü, 737 kişi yaralandı. 2 bin 250 kişinin enkaz altında kaldığı depremin ardından 10 bin 446 vatandaş da açıkta kaldı.

İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, tatbikattaki ölü ve yaralıların sayısının dikkate alınmaması gerektiğini söyledi. Karahasanoğlu, "Bu tatbikatın son 2 depremle ilgisi yok. Afet 2006 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın yapılması mart ayından beri planlanıyor. Aksaklıkları ve eksiklikleri ortaya çıkararak can ve mal kaybını en aza indirmeye çalışıyoruz." dedi.

Öğrencilerden yaralıların tahliyesine yardım

Yaklaşık bin 400 öğrencinin katıldığı Bayrampaşa'daki deprem tatbikatı, Sancak Soy İlköğretim Okulu'nda yapıldı. deprem anında öğrenciler, sıraların altına girdi. Sarsıntının bitmesinin hemen ardından gruplar halinde okul bahçesine çıkarıldılar. Öğrencilerin deprem anında yapılması gerektiği gibi birbirlerinin ellerini tutarak dışarı çıkması dikkat çekti. Daha sonra öğrenci ve öğretmenlerden oluşan kurtarma ekibi sınıflarda kalan yaralıları tahliye etti. deprem alarmının verilmesinin ardından hemen sıranın altına girdiğini belirten 5. sınıf öğrencisi Ecem Güven, "Eğer koridorda olsaydım kapının dibine çökerdim. Sıranın altından çıktıktan sonra öğretmenimizle dışarı çıktık." dedi. 6. sınıf öğrencisi Aslı Gündüz de tatbikatla deprem anında nasıl davranmaları gerektiğini öğrendiklerini söyledi.

Kurtarma köpekleri rolünü iyi oynadı

Bağcılar'daki tatbikat kapsamında, enkaz altında kalan yaralılar kurtarıldı. Tatbikata katılan 4 köpek, enkaz altında kalanların yerini tespit etti. Tatbikat, iki farklı yerde sözde akaryakıt istasyonlarının alev almasıyla başladı. Ekipler ilk olarak doğalgaz sızıntısı olup olmadığını kontrol etti. Ardından olay yerine gelen itfaiye ekipleri alevleri söndürdü. Hazırlıklarını tamamlayan arama-kurtarma ekipleri, talimatlar doğrultusunda, dinleme cihazları ve eğitilmiş köpekler ile enkazda canlı olup olmadığını araştırdı.

Siren sesi CD'si boş çıkınca deprem duyurulamadı

Senaryoya göre, 24 yolcusuyla Ankara-İstanbul seferini yapmakta olan Doğu Ekspresi, Maltepe Tren İstasyonu'na giriş yaptığı sırada meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremle raydan çıktı. Yan yatan trene müdahale edilen tatbikatta deprem anını duyuracak sren sesini içermesi gereken CD'nin boş çıkması üzerine deprem, vatandaşlara ve arama-kurtarma merkezine bildirilemedi. Ekip amirinin deprem anını İl Kriz Merkezi ile Haydarpaşa Tren Takip Memurluğu'na bildirmesiyle ekipler kaza yerine yönlendirildi.

Denizdeki tatbikatta helikopterler devrede

Eminönü Sarayburnu'ndaki 'deniz kazası' isimli tatbikatta oldukça kalabalık bir kurtarma ekibi görev aldı. Senaryoya göre Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne ait 'Gemi Kurtaran' adlı gemide çıkartılan yangına karadan itfaiye ekipleri, denizden gemiler müdahale etti. Helikopterler de yan yattığı varsayılan geminin üzerinde keşif uçuşu yaptı. Gemide bulunan biri yaralı 5 personel, sıhhiye botuna alındıktan sonra su üzerinde kazazede arandı. Olayda 6'sı su altında olmak üzere 8 personelin öldüğü öngörüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious