Deprem tatbikatının 2. günü

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Valiliği'nin gerçekleştirdiği ve 7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre planlanan "Afet-2006, Arama Kurtarma Tatbikatı"nın ikinci günü;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya sivil savunma ekipleri, askeri kurtarma birimleri ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Su altı ekiplerince gerçekleştirilen tatbikatta sualtı haberleşme teknolojisi de kullanıldı. Göletin yakınında bulunan binalardaki yaralı vatandaşlar da Kartal itfaiyesi ve Sakarya Kocaeli Sivil Savunma ekiplerince tahliye edildi. Sözde yaralıların uzun süre ambulans beklemeleri dikkat çekti.

Birinci gününde 147 kişinin ölümü, 634 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan 7.2 büyüklüğündeki sanal depremin ikinci gününde, öncelikle tatbikat için hazırlıklar tamamlandı. Cevizli Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi'ndeki Balıklı Göl'e gelen ekipler, hazırlıkların tamamlanmasının ardından tatbikatı başlattı. Sivil savunma, askeri birlik ve deniz polisinden oluşan ekipler, artçı sarsıntı nedeniyle göle düşen otomobil içindeki 3 kişiyi kurtarmak için seferber oldu. Kurtarma çalışmaları sırasında bilgi veren Sakarya Sivil Savunma Müdürlüğü'nden Oktay Kurbanoğlu, "Olay yerine 10 dakikada ulaştık. Araçta 3 veya 4 kişi olduğu tahmin ediliyor. Operasyon başladı. İçeriden bir kişi kurtarıldı. Dalgıçlar su altı çalışmalarına başladı. Teknik imkanlarımız yüksek. Su altından telsiz haberleşmesi yapıyoruz" dedi.

Helikopterli askeri birliklerin yanı sıra, balık adamların da yerinde müdahalesiyle, mahsur kalan 3 kişiye ulaşıldı. Araçtaki 3 kişiden 2'si ölü, 1'i yaralı olarak karaya çıkarıldı. Yaralı kişi daha sonra askeri helikopter ile bölgeden sevk edildi. Tatbikatın ardından konuşan Kurbanoğlu, "Depremin yıkımının ne kadar olacağı bilinmiyor. Biz göle uçan araçtaki veya enkaz altındaki her şahsı canlı olarak kabul ediyoruz. Bu şekilde çalışmamızı yapıyoruz. Yaşam belirtisi olabilir diye bir tanesi askeri helikopterle sevk edildi" dedi.

Bir askeri yetkili ise, "Tatbikat, eksikleri görmek için yapıldı. Muhakkak hatalarımız olmuştur. Şimdi yapmış olduğumuz tatbikatta, gücümüzün 3'te 1'i sergilendi. Türkiye'de bu gibi durumlara müdahale edecek bir çok kuruluşumuz var" diye konuştu.

Esentepe mahallesinde ise artçı sarsıntı nedeniyle yaralanan ve evlerinde mahsur kalan vatandaşlar olay yerine gelen Kartal İtfaiyesi ve Kocaeli Sivil Savunma Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce kurtarıldı. Karga tulumba taşınarek sivil savunma ekiplerince ilk müdahalesi yapılan yaralıların uzun süre "ambulans yok mu, kurtarın bizi" şeklinde bağırmalarına rağmen ortalıkta ambulansların görünmemesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious