Deprem yakında kendisini hatırlatacak

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Deprem hocası Prof. Süleyman Pampal'a göre yakında gerçekleşecek deprem, tüm hataları gözler önüne serecek!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Deprem konusunda ülkenin en yetkin isimlerinden biri olan Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Süleyman Pampal, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde anlattıkları, hiç de umut verici. İşte yakın zamanda büyük bir deprem beklediğini söyleyen Prof. Pampal'ın çarpıcı açıklamaları:

Deprem hesap soracak

Deprem yakında kendisini hatırlatacak ve yaptığımız tüm hataları yüzümüze vuracaktır, hesap soracaktır. Yanlış zeminin, yanlış yapılaşmanın, malzemeden çalmanın, depremle yaşamayı neden öğrenmediğimizin hesabını...

En acımasız mühendis

Deprem çok acımasız bir kontrol mühendisidir. Sarsıntının ardından, herkesin tüm hataları ortaya dökülür. Ve bu hataların hesabı sorulmalıdır. Ama Türkiye'nin toplumsal hafızası çok zayıf. Aynı hatayı onlarca kez tekrarlamakta üstümüze yok. Oysa depremle ilgili hata ölümcüldür.

Üç yılda bir deprem

Türkiye'de dünyanın en tehlikeli deprem kuşakları yer alıyor. Alp-Himalaya deprem kuşağının en tehlikeli kesimi, Ege Denizi'nin çevresidir. Yani Yunanistan ile Türkiye kıyılarıdır. Türkiye'de 15 günde bir deprem olur. Her 1-1.5 yılda bir orta büyüklükte, her 2.5 - 3 yılda ise büyük deprem olur. En son deprem Bingöl'de olmuştu. Üzerinden 3 yıl geçti. Yakında deprem kendisini hatırlatacaktır.

Ankara daha riskli

Bazıları İstanbul'da, yani Marmara'da büyük deprem bekliyorlar. Tabii ki İstanbul deprem tehlikesi altında. Ama Türkiye'de deprem tehlikesi altında olmayan hiçbir yer yok ki. Türkiye, dünyanın sayılı fayları tarafından kesilmiştir. Kuzey Anadolu fayı, Ege'den Van Gölü'ne kadar uzanır. Doğu Anadolu fayı, Kızıldeniz'den başlar Erzincan civarında son bulur. Batı Anadolu'da da aktif faylar vardır. Ankara, İstanbul'a göre daha riskli konumda. Çünkü Ankara'da dört fayın birden etkisi var.

Avrupa yakası tehlikede

1999'da kırılan fayın uzunluğu 130 kilometre idi. Depremde fayın yakın çevresi ama en önemlisi uçları zarar verir. Batı kısmı kırılmadı. Yani Avrupa yakası tehlike altındadır. Olası bir İstanbul depreminde Büyükçekmece, Bakırköy ve Tekirdağ bölgesi tehlike altındadır. Eğer burada deprem olursa da 7 büyüklüğünde olur.

Büyük deprem Doğu'da

Büyük deprem Doğu Anadolu fayında olacak gibi. İstanbul'a takıldık, kaldık. Oysa Doğu Anadolu fay hatları daha hareketli. Örneğin Erzincan 20 kere yıkıldı ama biz aynı yerde, aynı hataları tekrarlayarak şehir kurduk.

Yasa uygulanmıyor

Her depremden sonra tedbir alınmadığından şikayet ediliyor. Yasa yapmak en kolayı. Ama önemli olan onu uygulamak. Uygulamaya gelince toplum olarak çok yeteneksiz. Yasalara uymuyoruz. Yapı denetim firmaları güya denetliyorlar. Ama sadece prosedürü tamamlamak için denetim yapılıyor.

17 Ağustos depreminin bilançosu

Merkez Üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan, 17 Ağustos 1999'da gece saat 03.02'de meydana gelen ve 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki Marmara Depremi'nin, resmi açıklamalara göre bilançosu şöyle oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious