Depreme karşı Topkapı'ya takviye

Depreme karşı Topkapı'ya takviye.14105
  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayasofya, Topkapı ve Arkeoloji Müzesi’nin depreme karşı güçlendirilmesi için çalışmalara başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık bu kapsamda, özel şirketlerden danışmanlık hizmeti satın alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) çerçevesinde Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi klasik ve ek binaları, ayrıca Ayasofya Müzesi Aya İrini Anıtı’nın deprem performansı değerlendirmesi ve depreme karşı yapısal güçlendirme projelerinin hazırlanması için danışmanlık hizmeti alacak. Bakanlık, söz konusu hizmetin alımında Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığı kredinin bir kısmını kullanacak. Kredinin kalan kısmı da İstanbul’da bulunan diğer kültür varlıklarının güçlendirilmesinde kullanılacak. Bakanlık ilk etapta Ayasofya ve Topkapı için çalışmalara başladı.

Yapıların deprem güçlendirmesi hizmetini üstlenmek isteyen firmalar 22 Eylül 2006’ya kadar bakanlığa başvuruda bulunacak. Güçlü bir deprem sırasında muhtemel hasar ve yıkılma şekillerinin belirlenmesi gibi birçok çalışma yapacak müşavir firmanın 18 ay içerisinde yapılarda deprem riskini azaltma çalışmalarını bitirmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious