Depremin ardından Ankara'da kriz masası oluşturuldu

Depremin ardından Ankara'da kriz masası oluşturuldu.41490
  • Giriş : 27.12.2007 / 10:45:00
  • Güncelleme : 27.12.2007 / 11:14:18

Ankara'da saat 09.47'de merkez üssü Bala ilçesi olan 4.2 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da saat 09.47'de merkez üssü Bala ilçesi olan 4.2 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 09.47'de merkez üssü Ankara'nın Bala ilçesi olan 4.2 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

CEMİL ÇİÇEK BALA'YA GİTTİ


Ankara'nın Bala ilçesinde gece yarısı meydana gelen depremin ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, bu sabah Bala'ya gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Çiçek ve Özak, önce Kaymakamlıkta düzenlenen bir toplantıya katıldı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç, Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, deprem Daire Başkanı Bekir Tüzel, Bala Kaymakamı Mustafa Kamuran Ballı ve Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz'ün de hazır bulunduğu toplantıda durum değerlendirmesi yapıldı. Yetkililer, Çiçek ve Özak'a köylerdeki durum hakkında bilgi verdi.

Toplantının ardından Bakanların bir açıklama yapması beklenirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da deprem bölgesine gelmek üzere yola çıktığı öğrenildi.

______________________________________________________

Depremin ardından Ankara Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ankara Milletvekili Faruk Koca bölgeye gelerek inceleme yaptı. Ankara Vali Yardımcısı Celal Ulusoy'un başkanlığında kriz masası oluşturularak durum değerlendirme toplantısı yapıldı. Depremin ardından Ankara Vali Yardımcısı Celal Ulusoy başkanlığında Bala İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan oluşturulan kiriz masasına, Bala Kaymakamı Mustafa Kamuran Ballı, AK Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı ve Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz'de katıldı. Toplantının sona ermesinin ardından yapılan durum değerlendirmesine göre, jandarma ve sivil savunma ekiplerinin hasar tespiti yapması talimatı verildi.
Toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Ankara Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, ilk belirlemelere göre depremde can ve mal kaybının olmadığını belirtti. 20 Aralık'taki depremin ardından ağır hasar görmüş birkaç ev ile ahırın duvarlarında çökme yaşandığını belirten Ulusoy, "Depremin hemen ardından sivil savunma arama-kurtarma birliğinden bir ekip ile Kızılay yetkilileri kısa süre içerisinde bölgeye ulaştı ve hasar tespiti ile ilgili köylerde çalışma yapıyorlar. 'Herhangi bir tereddüte mahal vermemek için buradayız. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum" dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca ise, devletin tüm yetkili birimlerinin deprem bölgesinde olduğunu belirterek, "Kısa sürede bütün birimler bölgeye ulaştı. Bu depremin ardından daha önceki depremde, yapılarda meydana gelen çatlakların daha da belirginleşti. Yerleşim birimlerinde incelemelerde ekipler incelemelerde bulunuyor. Vatandaşlar kendilerini yalnız hissetmesi gerekiyor. Biz buradayız" dedi.

Depremin meydana geldiğin dakikadan itibaren Türk Kızılay'ı olarak bölgeye ekip sevkettiklerini belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, bölgeye ulaştığımız andan itibaren çalışmalarımıza başladık. Yapılan incelemelerden sonra vatandaşlara çay ve çorba dağıtımına başlanacağını belirtti.
Bala merkez'de 20 Aralık'taki depremde ağır hasar gören bir evin duvarlarında çökme meydana geldi. Öte yandan Bala'nın bir çok ilçesinde maddi hasar meydana gelirken, bir caminin içinde bulunan fayanslar söküldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious