Depremin bir babaya yaşattığı feci acı!

Depremin bir babaya yaşattığı feci acı!.13261
  • Giriş : 16.08.2008 / 23:30:00
  • Güncelleme : 16.08.2008 / 23:41:22

17 Ağustos'taki 7,4 büyüklüğündeki depreme çöp dökmek için evden çıktığı sırada yakalanan baba o anı anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depreme çöp dökmek için evden çıktığı sırada yakalanan İlhan Çakır, depremde kaybettiği eşinin ve oğlunun acısını hala unutamadı.

Gölcük ilçesinde yakalandığı depremde yıkılan evinin enkazında eşi Dilek'i, yaralanan oğlu Kayahan'ı ise kaldırıldığı hastanede kaybeden İlhan Çakır, acısını enkazdan sağ olarak çıkarmayı başardığı iki oğluyla hafifletmeye çalıştığını söyledi.

Deprem öncesi ailesiyle Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken köyünde yazlıkta olduklarını, eşinin ısrarı üzerine depremin olduğu gece 02.00 civarında Gölcük'teki evlerine geldiklerini anlatan Çakır, şunları kaydetti:

''Beş katlı bir apartmanın en üst katında oturuyorduk. Yazlığa giderken buzdolabının fişini çekmiştim. Eşim buzdolabını açtı, bazı yiyeceklerin koktuğunu söyledi. Kokan yiyecekleri poşete koydu ve atmamı istedi. Beş kat inip çıkmaya üşendiğim için 'yarın atarız' dedim. Eşim ısrar edince çöpü sokaktaki çöp bidonuna attım.

Apartmana gireceğim sırada büyük bir gürültüyle irkildim, büyük bir kuvvet beni adeta fırlatarak apartmandan uzaklaştırdı. Yere düştüğümde aparmanın yıkıldığını gördüm. Her yeri toz bulutu kapladı, gaz kokuları ve çığlıklar duyuyordum. Ortalık mahşer yeri gibiydi. Çocuklarımın bağırmasını duyuyordum. Eşim ve çocuklarımı enkazdan çıkarmak için çalışmaya başladım. Sabaha karşı onlara ulaştım. Eşim kapı girişinde en küçük oğlum Cihan'ı elinden sımsıkı tutuyordu. Eşim ölmüştü. Kayahan, Cihan ve Batuhan yaşıyordu onları enkazdan çıkardım. Kayahan'ın bacağı kopmuştu, diğer çocuklar fazla yaralanmamıştı.''

-ÖLEN OĞLUNDAN UZUN SÜRE HABER ALAMADI-

Kayahan'ı Gölcük'te Askeri Hastaneye götürdüğünü ve oradan da deniz yoluyla İstanbul'a nakledildiğini anlatan Çakır, daha sonra eşini enkazdan çıkararak, Gölcük'teki mezarlığa defnettiğini söyledi.

Kayhan'ı 4 gün boyunca aradığını, ancak İstanbul'da hangi hastanede olduğunu öğrenemediğini ifade eden Çakır, Gölcük'te bazı televizyon kanallarının canlı yayınlarına katıldığını, verdiği eşkal sonucunda AKUT'tan bir görevlinin oğlunun İstanbul'da Kasımpaşa Deniz Hastanesinde olduğunu bildirdiğini belirtti.

Çakır, bunun üzerine İstanbul'a hastaneye gittiğini anlatarak, ''Ancak oğlumun hastaneye götürülürken hayatını kaybettiğini söylediler. Cenazeyi alıp İzmit'te defnettim. O günleri, yaşadıklarımı unutabilmiş değilim. Her anım kaybettiğim eşim Dilek ve oğlum Kayahan'ı anmakla geçiyor'' dedi.

Uzun süre psikolojik tedavi gördüğünü dile getiren Çakır, şu anda Arızlı Mahallesi'ndeki Irak kalıcı konutlarında iki oğluyla birlikte yaşamını sürdürdüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*