Depremin bıraktığı hasar kalıcı oldu

Depremin bıraktığı hasar kalıcı oldu.27130
  • Giriş : 17.08.2008 / 09:13:00

17 Ağustos 1999'da 03.02'de meydana gelen 7,4'lük depremin üzerinden 9 yıl geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmî verilere göre 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından yaralar sarılıp, kentler yeniden kurulurken, hasarlı binalarla ilgili sorun tam anlamıyla çözülemedi. Bazı yerleşim merkezlerinde ağır ve orta hasarlı binalarda yaşayanlar bu binalardan çıkarılamadı.

Marmara Depremi'nden en çok etkilenen Kocaeli'nde 9 bin 477 kişi ölürken, 9 bin 881 kişi de yaralandı. Depremde, 35 bin 180 konut, 5 bin 770 işyeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Hasarlı 47 binanın boşaltılması için ilgililere tebligatlar yapıldı, ancak söz konusu kişiler 'barınacak başka yerleri olmadığını' gerekçe göstererek evlerinden çıkmıyor. Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Aykut Bozkurt ise, "Bu binalar büyük risk oluşturuyor. Buralarda yaşayanlar polis ve jandarma gücüyle tahliye edilmeli." diyor.

Depremde, 25 bin 980 konut ile bin 375 işyerinin ağır hasar gördüğü Yalova'da, altyapı sorunları çözülürken depremin izleri silindi. Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, depremden ders alınması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "17 Ağustos tarihi bizler için sönen umutların yeniden canlandığı ve depremle yaşamayı öğrenebilmemiz konusunda mesuliyetlerimizi hatırlatan bir tarih olmalıdır."

Sakarya'da Marmara Depremi'nden sonra çözüm bekleyen en büyük sorun orta hasarlı binalar olarak ortaya çıkıyor. Depremde 4 bin kişinin hayatını kaybettiği Adapazarı'nda, ağır hasarlı ve yıkılan 25 bin 538 konut ve 5 bin 89 işyeri tespit edildi. Orta hasarlı 19 bin 952 konuttan bin 18'i onarılmayı bekliyor. Halen 426 prefabrik konutta 725 kişi yaşıyor. TOKİ işbirliğiyle Sakarya'da 3 bin 756 konut yapıldı.

Depremin merkez üssü Gölcük'te de afetin izleri büyük ölçüde silindi. Ancak, vatandaşlarda deprem korkusu hâlâ devam ediyor. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, deprem enkazında filizlenen yeni bir Gölcük'ün ortaya çıktığını söyledi. Vatandaşlar ise gece hâlâ deprem korkusu ile tedirgin uyuduklarını söylüyor. Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, ilçenin geldiği noktayı şöyle anlatıyor: "Depremin merkez üssü olması sebebiyle hem altyapı hem de üstyapı olarak yoğun bir tahribatla karşı karşıya kaldık. Gölcük, depremin enkazında filizlenerek yeniden doğdu. Bazı eksikliklerimiz var."

'Büyük deprem olacak' diyenler reyting peşinde

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Fırat Özer, Marmara Bölgesi'nde büyük ölçekli bir deprem beklentisi olmadığını söyledi. Prof. Dr. Özer, "Büyük Marmara depreminin yakın zamanda olacağına dair yapılan açıklamalar bireysel dikkat çekme çabalarıdır. Öyle bir aktivite gözlemlemiyoruz." dedi.

Prof. Dr. Özer, Kocaeli Üniversitesi ile Almanya'nın bilimsel ve teknolojik araştırma kurumu Geo Forschungs Zentrum'dan bilim adamlarından oluşan heyetin, depremle ilgili çalışmalarını Gemlik çevresinde sürdürdüğünü, aktif fay merkezinin Gemlik olarak gözüktüğünü söyledi. Kocaeli, Yalova, Gemlik ve İstanbul'un batısında 22 adet deprem istasyonuyla deprem hareketlerini gözlemeyi sürdürdüklerini ifade eden Özer, şöyle konuştu: "Depremin yakın zamanda olacağına dair yapılan açıklamalar, bireysel dikkat çekme çabalarıdır. Öyle bir aktivite gözlemlemiyoruz. Medyadaki abartılı yorumlar projelere destek bulmak ya da kendilerini öne çıkartmak isteyenlerin çabalarıdır."

Marmara Depremi'nden bu yana insanların deprem konusunda bilinçlendiğini ifade eden Prof. Dr. Mithat Fırat Özer, bu süreçte Türkiye'nin de yer bilimleri konusunda önemli gelişmeler gösterdiğini kaydetti.

Deprem sigortası olmayan binaya su verilmeyecek

Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos 1999'da yaşanan büyük depremden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) hedefine ulaşamadı. Aradan geçen 9 yılda Türkiye'deki konutların sadece yüzde 21'i DASK sigortası (deprem sigortası) yaptırdı. Kurumun maddi büyüklüğü ise 2,4 milyar YTL'de kaldı. Bu sistemle tüm konutların sigorta yaptırması ve bundan sonraki depremlerde oluşacak maddi hasarın buradan karşılanması planlanıyordu. Vatandaşı, deprem sigortasına zorlamak için yeni önlemler geliyor.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, eve su ve elektrik bağlatmak için deprem sigortası şartı getiren bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Konuya ilişkin taslak Başbakanlık'a gönderildi. İdris Serdar, söz konusu düzenlemeyle deprem ve doğal afetlerin yanında terörizm riski, çevre kirlenmesine bağlı maddi kayıpların da sigorta kapsamına alınacağını bildirdi. Türkiye'de DASK kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konut ve bina bulunuyor. Bunlardan sadece 2,8 milyonu sigorta yaptırmış durumda. Deprem sigortasında yüzde 29,4 ile Marmara Bölgesi lider. Sigorta oranı, İç Anadolu'da yüzde 23,7, Ege'de yüzde 20,1, Akdeniz'de yüzde 13,9, Karadeniz'de yüzde 13,5, Doğu Anadolu'da yüzde 11,3, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 9,3 düzeyinde bulunuyor. Salih Hamurcu, Sakarya

Şûrada önerilen yasal düzenlemeler yapılmadı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi, ODTÜ Yapı Mekaniği ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarı yöneticisi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, 2004 Deprem Şûrası'nda önerilen kurumsal yapıların oluşturulamadığını, depreme hazırlık için gereken yasal düzenlemelerin yapılmadığını kaydetti. Sucuoğlu, deprem bölgelerinde 4-8 katlı yap-sat usulü inşa edilen apartmanların, en büyük tehlike kaynağı olduğunu belirterek, "deprem zararlarından korunmak için büyük paralar harcamaya gerek yok. Bilim ve teknolojiden gereğince yararlanan akılcı yaklaşımlarla problemin büyük kısmını çözebiliriz." dedi.

İstanbul Deprem Master Planı projesinin koordinasyonunda görev alan Sucuoğlu, kentsel dönüşüm projelerinin inandırıcılığını kaybettiğini savundu. Sucuoğlu şunları söyledi: "Kentsel dönüşümü, arazi boşaltıp TOKİ'ye konut blokları yaptırmak olarak görmek oldukça yetersiz, hatta İstanbul gibi farklı renklere sahip bir kentte kent kalitesini düşüren bir yaklaşım. Deprem tehlikesinin de arazi boşaltmak için güçlü bir fırsat olarak görüldüğü anlaşılıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*