Depremin üzerinden 4 gün geçti, ümitler tükeniyor

Depremin üzerinden 4 gün geçti, ümitler tükeniyor.32078
  • Giriş : 16.05.2008 / 12:52:00

7.8'lik depremin üzerinden 4 gün geçmesi, enkaz altındakilerin sağ kurtulması umutlarını da söndürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam etmesine karşın her geçen saat, enkazların altından çıkan canlı kişi sayısı da düşüyor.

Halen enkaz altlarında 26 bine yakın insanın bulunduğunu vurgulayan yetkililer, ölü sayısının 100 bine yaklaşmasından endişe ediyor.

MUCİZELER OLUYOR

Ancak yine de felaket bölgesinden az da olsa mucize haberleri geliyor.

Dün 11 yaşındaki bir kız yıkılan okul binasının enkazı altından 68 saat sonra kurtarılmıştı. Bugün de, depremden 96 saat sonra Beiçuan'da bir hemşire enkazdan sağ çıkarıldı.

Yeni Çin Ajansı'nın haberinde, hemşirenin, depremde yıkılan bir kliniğin enkazından çıkarıldığı belirtildi.

Beiçuan'da ayrıca bir öğrenci, depremden 80 saat sonra enkazdan sağ çıkarılmıştı.

JINTAO AFET BÖLGESİNDE

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun, Sişuan’ı yerle bir eden depremin ardından, arama kurtarma çalışmalarını yerinde izleyemek ve depremzedelere geçmiş olsun dileklerini sunmak üzere bölgeye gittiği belirtildi.

Depremin meydana geldiği Pazartesi gününden beri Sişuan eyaletinde olan Başbakan Wen Jiabao ise, depremi Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949 yılından bu yana görülenlerin en şiddetlisi olarak nitelendirdi.

4 BİN 432 ARTÇI SARSINTI

Depremden sonra dün gece yarısına kadar 4 bin 432 artçı sarsıntı meydana geldiği, bunlardan 70’inin 4 ile 4.9 arasında, 17’sinin 5 ile 5,9, 3’ünün de 6 ve 6,1 büyüklüğünde olduğu, artçı sarsıntıların en büyüğünün 13 Mayıs'ta meydana geldiği bildirildi.

44 TURİST ÖLDÜ

Öte yandan, Sichuan'da depremde 44 turistin öldüğü açıklandı ancak turistlerin yerli mi, yabancı mı oldukları belirtilmedi.

Sişuan eyaleti turizm idaresi müdürü Can Gu, deprem sırasında bölgede 832'si yabancı, 4 bin 335'i yerli olmak üzere toplam 5167 turist bulunduğunu söyledi.

Çinli yetkili, yerli ve yabancı gazetecilere verilen basın brifinginde, bölgede bin 412 yabancı, 2 bin 309 yerli turistin kurtarıldığını kaydetti.

ULUSLARARASI YARDIM

Depremin ardından ilk Japon kurtarma ekibinin, Sichuan eyaletinin başkenti Çengdu'ya ulaştığı bildirildi. Yeni Çin Haber Ajansı, pazartesi günü meydana gelen depremin ardından Japon hükümetinin gönderdiği 31 kişilik ekibin Çengdu'ya ulaştığını duyurdu.

Bu arada Çin'in, Rusya, Güney Kore ve Singapur'un kurtarma ekibi gönderme önerilerini kabul ettiğini bildirildi.

BATI, NÜKLEER REAKTÖRLERİ İZLİYOR

Öte yandan ABD'li yetkililer, depremin vurduğu bölgede bulunan nükleer reaktör ve araştırma merkezlerinde herhangi bir sızıntı olup olmadığını araştırıyor.

Çin'in, nükleer savaş başlığı yapımında kullandığı ana merkezi olan 'Fabrika 821', Sişuan eyaletine bağlı Guangyuan kentinin 24 kilometre kuzeybatısında bulunuyor.

Bölgeyi casus uydularla izleyen ABD'li uzmanlar, fabrikada yaşanacak olası bir sızıntının, felaketin boyutlarını kat kat artırabileceğini vurguluyor, ancak şu ana kadar bölgeden herhangi bir sızıntı haberi gelmedi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious