Depremin yıldönümünü çadırda geçirecekler

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Kuzey Pakistan'ı yerle bir eden 73 bin kişinin öldüğü 3 milyon dan dazla insanın evsiz kaldığı Asya Depremi'nin ardından 1 yıl geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muzafferabad, Balakot ve Bagh şehirlerinin yerlerinin değişecek.

Pakistan Devleti depremden hemen sonra dünya devletlerine ve sivil toplum örgütlerine yaptığı çağrıda her türlü yardıma ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı. Bu çağrı izerine Birleşmiş Milletlerin organizasyonunya Uluslararası Yardım Konferansı başkent İslamabad'da düzenlendi. 59 ülkenin yani sıra uluslararası sıvıl yardım örgütlerinin katıldığı yardım konferansında 4 milyar doları kredi 2.8 milyar doları hibe olmak üzere toplam 6.8 milyar dolar yardım vadinde bulunulmuştu.

Başbakanlık Yeniden Yapılanma ve deprem Merkezi birinci yılsonunda hazırladığı raporda vaadlerin tam olarak yerine getirilmediği görülüyor. deprem çalışmalarının ikinci aşaması olan yeniden yapılanma süreci için Pakistan Yönetiminin 800 milyon dolara daha ihtiyaç var. Pakistan depreminin hemen ardından Dünya Bankası 1 milyar dolarlık kredi sağlayacağını duyurmuştu. Asya Kalkınma Bankası 80 milyon doları hibe 920 milyon dolar kredi sağladı. İslam Kalkınma Bankası 500 milyon dolarlık kredi açtı Pakistan'a. Dünya devletleri arasında ise ilk sırada Sudi Arabistan devleti yer aldı. 253 milyon dolar zekat olarak hibe edilirken Sudi Devleti toplamda 573 milyon dolarla başı çekti. İkinci sırada 510 milyon dolarla ABD geldi ancak ABD bu paranın 200 milyon dolarını yaptığı masraflara karşılık gösterdi. Üçüncü sırada ise 333 milyon dolarla Çin yeraldı. IMF nin 375 milyon dolarlık kredi verdiği Pakistan'a Türkiye verdiği 175 milyon dolarla İran, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin arkasında yer aldı. Turkiye Kızılay vasıtasıyla 30 milyon doları nakit olarak verdi. Paranın geri kalan kısmı Toplu Konut İdaresi ve Kızılay'ın deprem bölgesindeki çalışmalarında kullanıldı.

Pakistan deprem Yapılanma ve Rehabilitasyon Merkezi Pakistan tarihinin en büyük doğal felaketinin yıl dönümünde ulsulararası bir konferansta söz alan Pakistan Devlet Başkanı Müşerref konuşmasında yerel hükümetleri eleştirerek yardımların daha şeffaf ve doğru hedeflere ulaşmadığından şikayet etti. Uluslararası medyada çıkan haberleri de eleştiren Müşerref soğuklardan yada açlıktan kimsenin ölmediğini söyledi. Depremden sonra yapılan çalışmaların yeterli olmadığına değinen devlet başkanı konuşmasında, "Depremzedelerin yüzde 95'in yerleşim merkezlerine dönmesini sağladık ancak dönenlere hala ev yapamadık bu nedenle üzülerek söylüyorum ki 1.8 milyon kişi bu kışı çadırlarda yada prefabriklerde geçirecek. 600 bin eve ihtiyaç duyuyoruz bunun içinde vadedilenlerin dışında 800 milyon dolara ihtiyac duyuyoruz" dedi. Devletin başarısız olmaması gerektiğine vurgu yaptıktan sonra 2008 yılında kalıcı konutların bitirilmesi, 2009 da yeniden yapılanmasürecinin tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Konferansa Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, İMF yetkililerinin ile deprem sonrasında Pakistan'a kredi ve hibe yardımı yapan 60ülke temsilcilerinin yanı sıra iki de sivil toplumörgütü katıldı. Bunlardan biri Pakistan'da 12 yıldır eğitim faliyetinde bulunan Pak Türk EğitimVakfı olurken diğeri Pakistan Aga Han Vakfı oldu.Bu iki sivil toplum örgütü yaptığı yardımlarla bir çok ülke önüne geçmesi nedeniyle Pakistan Milli Meclisi tarafından Sıtaara (fedakarlık) dülüne layık görülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious