Depremzede AİHM'ye gidecek

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Depremzede Sakine Erdem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

17 Ağustos Marmara depreminde yakınlarını kaybeden Sakine Erdem, depremde oturduğu sitenin yıkılmasının ardından açtığı davada müteahhitlere ve belediyelere verilen 650 YTL'lik cezanın az bulunup karanın Yargıtay tarafından bozulması ile ilgili, "Biz açtığımız davada haklıyız, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideriz" dedi.
Sakine Erdem, 17 Ağustos'ta Marmara depreminde oturduğu evin yıkılması sonucu eşini, kayınpederini ve kayınvalidesini kaybeden deprem mağdurlarından biri olduğunu ve bu konuda belediyeye ve müteahhitlere dava açtığını kaydetti. Erdem, davayı açma nedenini binlerce ölen insan ve orada yapılan yanlışlar adına örnek olmak olarak açıklarken, davasında yüzde yüz haklı olduğunu söyledi. Depremden bir iki ay önce evine çelik kapı yaptırmak için gelen ustanın binada beton olmadığını söylediğini belirten Erdem, o binaların yapılmasına ruhsat veren bütün kurum ve kuruluşların depremde ölen insanların ölümlerinin altına imzalarını attığını dile getirdi.

Sakine Erdem, dava sonucunda belediyeye ve müteahhitlere verilen 650 YTL'lik cezanın çok komik olduğunu ifade etti. Kendisine davasında birçok insanın destek verdiğini belirten Erdem, sözlerine şöyle devam etti: "Birçok insan süreci doğru kullanamadıkları için dava açamadılar. Süreci doğru kullanmak gerekiyordu, biz bütün acımızı yüreğimize gömdük hukuki anlamda ne yapmak gerekiyorsa onun peşine düştük."

Davayı kazanacağını umut ettiğini kaydeden Erdem, insanların ölümüne sebep olanların en azından uyarı anlamında ceza almasını istediğini ifade etti. Bir Türk vatandaşı olarak yaşam hakkını devletin koruması gerektiğine inandığına dikkat çeken Erdem, "Biz açtığımız davada haklıyız, burada hukuksal yollar tükendiğinde gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideriz" şeklinde konuştu.

Şimdilerde Ankara'da kardeşinin evinde oturan Sakine Erdem, burada oturduğu evin depreme dayanıklı olup olmadığını ölçtürmediğini belirtti. Ancak, Ankara'nın 3. derecede deprem bölgesi olduğunu bildiğinin altını çizen Erdem, dört katlı bir binanın en üst katını tercih ettiğini dile getirdi. Sakine Erdem, oturduğu binanın depreme dayanıklı olup olmadığını ölçtürebilmenin parasal bir konu olduğunu ve bu konuda gücünün olmadığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious