Depremzede çocuklar Türkiye'de

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Pakistanlı depremzede 160 çocuk Türkiye’ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pakistan Havayolları'na ait uçakla saat 10.00'da İslamabad'tan İstanbul'a gelen çocukları, Atatürk Havalimanı'nda Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ve üniversite öğrencileri çiçeklerle karşıladı. Depremin etkisi yüzlerine yansıyan ve çoğunun gülmediği gözlenen kız ve erkeklerden oluşan 160 kişilik grupla birlikte 7 Pakistanlı öğretmen, 10 gün süre ile Türkiye'yi gezerek depremin izlerini silmeye çalışacak.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı da ziyaret edecek olan çocuklar, daha sonra Kızılay'ın kampları ile Koç Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe ve 19 Mayıs Üniversitelerinde misafir edilecek. Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, Muzafferabad'da çocukları rehabilite etmek adına dünyanın en büyük psikososyal tesisini kurduklarını, burada tedavi gören çocukları Türkiye'nin güzellikleriyle buluşturmak istediklerini söyledi. Küçükali, "Daha önce de Haziran'da 30 kişilik bir grubu misafir ettik. Buraya gelen çocuklar ülkelerine döndüklerinde gönül erlerimiz olacak"dedi.

Pakistan'daki büyük depremi bizzat yaşayan bu çocukların depremin etkisinden kurtulmalarının kolay olmadığını vurgulayan Küçükali, "Evlerini, ailelerini, yakınlarını kaybeden bu çocukları ülkemizde ağırlamak bizi çok mutlu ediyor. Pakistan'da kurduğumuz hastanede 500 bin kişiyi tedavi ettik. Büyük bir hassasiyetle yürüttüğümüz çalışmalar sonunda Pakistanlı erkek doktorlara muayene olmayan hanımlar, Türk doktorlarına seve seve muayene oldular. Böylesi güzel ilişkilerin devam etmesi için bu çocukları getirdik. Yarın Kosova'dan gelen çocuklarla dünya çocuklarını buluşturacağız. Pendik kampımızda kahvaltı yapacağız" diye konuştu.

Pakistan'dan gelenler Kızılay Başkanı Küçükali'ye Muzafferabad Belediye Başkanı'nın gönderdiği mektup ile bazı hediyeler verdi. Kızılay'ın Pendik kampında dinlenecek çocuklar yarın Kosova'dan gelecek çocuklarla kahvaltında bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious