Depremzede değil, 'Mortgagezede'ler

Depremzede değil, 'Mortgagezede'ler.13363
  • Giriş : 13.10.2008 / 17:09:00
  • Güncelleme : 13.10.2008 / 17:39:19

Mortgage kredisiyle ev aldı, krizle evlerini kaybedince çadırlarda yaşamak zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de başlayarak bütün dünyayı vurun küresel mali krizin gerçek kurbanları da yavaş yavaş ortaya çıktı. ABD'nin Nevada eyaletinde mortgage kredisiyle ev alan ve geri ödeme zorluğu çeken aileler, evlerini kaybedince çatırlarda yaşamak zorunda kaldı.

Gazinoların bulunduğu dev gökdelenlerin hemen kıyısında çadırlarını kurmak zorunda kalan kriz kurbanları için şimdilik bir çözüm bulmak zor. ABD'de Mortgage sistemi çökmeye başlayınca Bush hükümeti, tutsak devleri Fannie Mae ve Freddie Mac'i kamulaştırmak zorunda kaldı ancak yine de 400 bin evsahibi icraya düşmekten kurtulamadı.

Kredilerini ödeyemedikleri için evleri ellerinden alınanların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 53 oranında artış gösterdi.

Mali krizle birlikte evini kaybedenlerden biri de Barbara Lehman, Gökdelenlerin hemen yanı başına küçük çadırını kurmak zorunda kalan Lahmen geçen temmuz ayında önce işini kaybetti. Kolu kırıldıktan sonra çalışamayınca işten atılan Barbara Lehman, faturularını ödeyemedi ve evi kamulaştırıldı.

Barbara Lehman gazinoların bulunduğu gökdelenlerin yanına kurulan çadır kente taşınmaktan başka çare bulamadı. Nevada eyaletinde evsiz kalanların sayısı artınca, belediye çareyi yeni çadır kentler kurmakta buldu. Çadırda yaşama koşulları ise içler acısı. Dışarıda banyo yapmak zorundalar. Eğer yiyecek bulurlarsa, yemeklerini de yine dışarıda pişirmek zorunda kalıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*